Faktura korygująca: jak ją prawidłowo rozliczyć?
2009-09-28 07:53
Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT
Nie wszystkie faktury korygujące można jednak rozliczać w ten sposób. Nie dotyczy to, bowiem faktur korygujących, które podwyższają kwotę podatku należnego na fakturze pierwotnej. W takim wypadku za okres otrzymania potwierdzenia odbioru faktury korygującej należy dokonać korekty deklaracji rozliczeniowej VAT, w której wykazany był podatek wynikający z pierwotnej faktury VAT.Powyższe oznacza, że rozliczenia bieżącego faktur korygujących firma może dokonać przykładowo w następujących przypadkach:
- W razie dokonania zwrotu towaru, zwrotu zaliczek, zadatków czy rat.
- W razie udzielenia rabatu lub obniżenia ceny (np. w związku z reklamacją).
- W razie wystawienia faktury pierwotnej ze stawką wyższą od prawidłowej.
- W razie wystawienia faktury ze stawką podatkową w przypadku, gdy czynność była zwolniona od VAT.
- W razie wystawienia faktury zawierającej pomyłki merytoryczne, które nie mają wpływu na wzrost wysokości podatku należnego.
Natomiast w przypadku, gdy korekta faktury będzie miała wpływ na zwiększenie podatku należnego (wynikająca z błędu zawartego w fakturze pierwotnej, np. zastosowano niższą stawkę podatku), należy dokonać korekty deklaracji podatkowej składanej do urzędu skarbowego, korygując deklarację pierwotną, czyli z okresu błędnego wystawienia pierwotnej faktury VAT.
Powyższa zasada ma zastosowanie wtedy, gdy firma jest sprzedawcą i wystawia faktury korygujące. W przypadku natomiast, gdy występuje, jako nabywca i to ona otrzyma fakturę korygującą od sprzedawcy - fakturę tą ujmuje w księgach i rozliczeniach (deklaracjach) zawsze na bieżąco niezależnie od tego, czy korekta ta zwiększa czy zmniejsza wartość podatku należnego.
Należy przy tym pamiętać, iż nie wszystkie błędy muszą być korygowane fakturą korygującą. W systemie VAT funkcjonuje pojęcie tzw. błędów mniejszej wagi. Są to błędy, które nie mają wpływu na wysokość opodatkowania i w związku z tym, nie muszą one być korygowane. Do takich błędów należą m.in. tzw. literówki, czy np. błędna data przeprowadzonej transakcji - jeżeli nie ma wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego. Są to zatem błędy wyłącznie formalne, które nie mają żadnego wpływu na zobowiązanie danej firmy wobec fiskusa. Pozostałe natomiast, merytoryczne błędy muszą być korygowane za pomocą faktur korygujących.
Pojęcie noty korygującej wprowadzone zostało przez ustawodawcę celem umożliwienia podatnikom dokonywania korekt w jakiejkolwiek informacji związanej z danymi nabywcy. Można powiedzieć, że nota korygująca jest pewną odmianą faktury korygującej. Notę korygującą wystawia zawsze nabywca. Oznacza to, że jeżeli firma otrzymała fakturę (lub fakturę korygującą), na której znajdują się pomyłki dotyczące jej danych - powinna wystawić ona notę korygującą. Może także wystąpić do sprzedawcy z żądaniem wystawienia faktury korygującej. Notą korygującą nie mogą być jednak korygowane pozycje merytoryczne faktury a zatem te, które dotyczą ceny, ilości, wartości podatku itp. Można w ten sposób natomiast korygować wszelkie inne (techniczne) pozycje faktury, przede wszystkim:
- Imiona, nazwiska lub nazwy podmiotów i numery identyfikacyjne.
- Datę dokonanej sprzedaży.
- Nazwy towaru lub usługi.
Wystawienie noty korygującej nie może prowadzić do zmiany nabywcy towarów lub usług. Nota korygująca powinna natomiast zawierać oznaczenie "NOTA KORYGUJĄCA" oraz imiona i nazwiska lub nazwy wystawcy noty i wystawcy faktury, której nota dotyczy. Musi zawierać także dane podmiotów z faktury pierwotnej oraz treść korygowanej informacji a także treść informacji prawidłowej. Nota korygująca musi być podpisana.
W czasopiśmie „Serwis Podatkowy VAT” omawiamy planowane zmiany w VAT oraz ich konsekwencje dla Twojej firmy, podajemy również rozwiązania konkretnych problemów polskich księgowych.
oprac. : Serwis Podatkowy VAT