KPP przeciwna by zeznanie roczne składał pracodawca
2009-09-25 12:33
Przeczytaj także: Zmiany w PIT: PKPP Lewiatan przeciwny
KPP wylicza negatywne skutki, które pociągnie za sobą zmiana związana z obciążeniem pracodawców sporządzania rocznych zeznań za pracowników. Działanie takie z pewnością spowoduje:- Zwiększenie kosztów administracyjnych funkcjonowania przedsiębiorstw,
- Przeniesienie odpowiedzialności z podatnika na płatnika,
- Konieczność poświęcania dodatkowej pracy na rozliczanie i uzupełnianie deklaracji podatkowych,
- Zwiększenie kosztów związanych z archiwizacją i i przechowywaniem dokumentów,
- Konieczność poniesienia dodatkowych kosztów na dostosowanie systemów IT, wyszkolenie pracowników, obsługę ewentualnych korekt.
Zdaniem KPP zryczałtowane wynagrodzenie przyznane płatnikom i inkasentom z tytułu terminowego pobrania i wpłacenia podatków (w wysokości od 0,35% - 0,4%) nie zrekompensuje w odpowiednim stopniu kosztów, które są niezbędne do wykonania zapisów w/w ustawy. W związku z tym koszty będą musieli ponieść przedsiębiorcy, którzy w obliczu panującego kryzysu nierzadko mają problemy z płynnością finansową. Istnieje obawa, że ustawa w nowym brzmieniu będzie miała charakter retroaktywny, odnosząc się do dochodów uzyskanych przez podatników przed datą wejścia w życia nowelizacji ustawy.
Konfederacja Pracodawców Polskich podkreśla, iż poprzez zwolnienie z obowiązku sporządzania deklaracji podatkowych podatników ustawodawca przyczyni się do obniżenia poziomu edukacji podatkowej obywateli. Spowoduje to obniżenie ich świadomości w tym zakresie, co może przynieść bardzo negatywne skutki w przyszłości. KPP postuluje także o doprecyzowanie zapisów określających granice odpowiedzialności, którą będą ponosili podatnicy i płatnicy w wyniku błędnie sporządzonych rozliczeń. Kwestia precyzyjnego rozgraniczenia tej odpowiedzialności ma zasadnicze znaczenie ze względu na pewność sytuacji prawnej zarówno po stronie przedsiębiorcy, jak i pracownika.
Mając na uwadze powyższe argumenty, projekt ustawy powinien być poddany ponownym konsultacjom społecznym. Wprowadzenie ustawy w trybie pilnym spowoduje dezinformacje zarówno wśród pracodawców jak i pracowników, uniemożliwi prawidłowe wdrożenie jej w życie jak i przygotowanie odpowiednich systemów informatycznych bądź zaplecza kadrowego celem wykonania ustawy. Taki sposób procedowania nie ma nic wspólnego z przyświecającym dialogowi partnerów społecznych zasadom rzetelności i wzajemnego zaufania.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl