Sprzedaż kiszonej kapusty a podatek dochodowy
2009-09-25 08:06
Przeczytaj także: Odwołanie pracownika z urlopu: zwrot kosztów a przychód
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?We wniosku podatnik wskazał, iż jest rolnikiem i zajmuje się uprawą kapusty i ogórków, które poddaje procesowi kiszenia. To działanie wymaga wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Wszystkie surowce pochodzą z własnego gospodarstwa. Jest on jednocześnie zarejestrowanym podatnikiem VAT, sprzedaż kiszonych ogórków i kapusty jest opodatkowana 7% stawką VAT. Powstała wątpliwość, czy przychód z tej sprzedaży jest opodatkowany podatkiem dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.
W myśl art. 2 ust. 2 ww. ustawy, działalnością rolniczą, w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:
1. miesiąc – w przypadku roślin,
2. 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
3. 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
4. 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt
* licząc od dnia nabycia.
Działami specjalnymi produkcji rolnej, w myśl ust. 3 art. 2 ww. ustawy, są natomiast: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym.
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, nie stanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego Wnioskodawca przetwarza produkty roślinne z własnych upraw, t. j. kisi kapustę i ogórki w celu dalszej ich odprzedaży.
Wobec powyżej przedstawionych regulacji prawnych – na tle przedstawionego stanu faktycznego – uznać należy, iż prowadzona przez Wnioskodawcę uprawa roślin gruntowych nie stanowi działów specjalnych produkcji rolnej. Sprzedaż kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych nie stanowi również działalności rolniczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z powołanego powyżej przepisu art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika bowiem, iż działalnością rolniczą jest m.in. działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym). Oznacza to, iż przychód uzyskany ze sprzedaży produktów roślinnych po ich uprzednim przetworzeniu (przychód ze sprzedaży kapusty kwaszonej i ogórków kwaszonych) nie podlega wyłączeniu, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec powyższego w przypadku sprzedaży pochodzących z własnych upraw kapusty i ogórków, przerobionych sposobem przemysłowym, polegającym na ich kiszeniu – zastosowanie będzie miało zwolnienie podatkowe zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów