Remont i modernizacja obcych środków trwałych
2009-09-21 05:53
Przeczytaj także: Remont/adaptacja wynajmowanego lokalu w kosztach podatkowych
Istotą remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych, nie zmieniające jego charakteru i funkcji, a następujące w trakcie eksploatacji środka trwałego i wynikające z tej eksploatacji – będą to więc wszystkie zmiany trwale przywracające pierwotny poziom techniczny danego środka trwałego, pierwotną zdolność użytkową utraconą na skutek upływu czasu i eksploatacji niezwiększającą jego wartości początkowej.
Przykładem ponoszenia nakładów w obcych środkach trwałych jest konieczność dostosowania używanych na podstawie umowy użyczenia, najmu czy dzierżawy lub innej umowy, obcych budynków albo lokali do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej użytkownika. O tym, czy poniesione nakłady stanowią wydatki na remont, bezpośrednio zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, czy też będą uznane za nakłady na ulepszenie obcego środka trwałego i będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne – zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami – decyduje zakres przeprowadzonych robót.
Jednakże, w przypadku poniesienia wydatków związanych z ustaleniem wartości początkowej inwestycji w obcych środkach trwałych – rozróżnienie dotyczące remontu bądź ulepszenia – pozostaje bez znaczenia.
Stosownie do postanowienia art. 22g ust. 7 ww. ustawy wartość początkową inwestycji w obcych środkach trwałych oraz budynków i budowli wybudowanych na obcym gruncie ustala się, stosując odpowiednio przepisy ust. 3-5 tej ustawy, zawierające definicję ceny nabycia, kosztów wytworzenia.
Podejmując inwestycję w obcym środku trwałym podatnik powinien dysponować zezwoleniem uzyskanym od właściciela ulepszanego środka trwałego. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że ww. wydatki inwestycyjne będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów poprzez dokonywane odpisy amortyzacyjne, jeżeli nie zostaną podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie, np. przez właściciela środka trwałego, o czym stanowi art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym wskazała Pani, że na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej planuje szeroko zakrojony remont i modernizację użyczonego budynku. Prace te będą polegały na uszczelnieniu dachu, tynkowaniu i malowaniu bardzo zniszczonych wnętrz, wykuciu i wprawieniu okna wystawienniczego, wstawieniu dodatkowych drzwi oraz wykonaniu elewacji zewnętrznej. Wskazuje Pani również, iż prace te są konieczne, by użyczony budynek mógł spełniać swoją rolę w prowadzonej działalności gospodarczej.
W przedmiotowej sprawie nie należy więc traktować odrębnie wydatków poniesionych na poszczególne prace. Łącznie poniesione wydatki zmierzają bowiem do ulepszenia niestanowiącego Pani własności środka trwałego – czyli są w istocie inwestycją w obcym środku trwałym.
Ponadto, planuje Pani wykonanie ogrodzenia terenu wokół użyczonych budynków w celu zabezpieczenia posiadanych przez Panią towarów handlowych, a które, z uwagi na swoje gabaryty i ilość, nie mogą być składowane w innym miejscu. Zaznaczyć należy, że planowana przez Panią budowa ogrodzenia terenu wokół ww. budynków stanowić będzie inwestycję w obcym środku trwałym.
W świetle obowiązującego stanu prawnego należy uznać, iż poniesione wydatki określone przez Panią mianem remontu i modernizacji użyczonego budynku, które w istocie stanowią ulepszenie tegoż budynku oraz wydatki związane z budową ogrodzenia – należy zakwalifikować jako inwestycje w obcych środkach trwałych.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów