Zwrot VAT w budownictwie: fiskus ma pół roku
2009-09-15 12:49
Przeczytaj także: Wynajem mieszkania a zwrot VAT w budownictwie
Jak wskazuje art. 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w sprawie zwrotu części podatku VAT zawartego w kupionych materiałach budowlanych urząd skarbowy wydaje decyzję, w której określa kwotę zwrotu. Jeżeli jednak prawidłowość złożonego przez osobę fizyczną wniosku w tym zakresie nie budzi wątpliwości, urząd skarbowy dokonuje zwrotu wykazanej przez tę osobę kwoty bez wydania decyzji.Decyzję urząd skarbowy musi wydać w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku. W takiej sytuacji podatnik otrzymuje zwrot w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji. Jeżeli natomiast organ podatkowy dokonuje zwrotu bez wydania decyzji, to ma na to 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Powyższy zwrot można otrzymać w trojaki sposób:
- w kasie albo
- za pośrednictwem poczty (tutaj kwota zwrotu jest pomniejszana o koszty jej przesłania), albo
- za pośrednictwem banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej
Dodajmy także, iż kwota zwrotu podlega wypłaceniu jedynie w sytuacji, gdy wnioskodawca nie posiada zaległości podatkowych. Jeżeli takowe istnieją, zostanie ona zaliczona z urzędu na poczet tych zaległości wraz z odsetkami za zwłokę.
Cytowana ustawa przewiduje także sankcje dla organów podatkowych w przypadku ich zbytniej opieszałości. Otóż jak wskazuje art. 6 ust. 7 ustawy, jeżeli decyzja nie zostanie wydana w półrocznym terminie bądź też kwota zwrotu nie zostanie wypłacona w półrocznym terminie gdy nie jest wydawana decyzja, kwota tego zwrotu podlega oprocentowania w wysokości opłaty prolongacyjnej ustalanej w przypadku odroczenia terminu płatności podatków stanowiących dochód budżetu państwa, obowiązującej w dniu, w którym upłynął termin wypłaty kwoty zwrotu.
Oprocentowanie to przysługuje:
- w przypadku nie wydania na czas decyzji lub nie dokonania zwrotu w terminie 6 miesięcy (w sytuacji, gdy decyzja nie jest wydawana) – wówczas odsetki liczy się od dnia następującego po dniu, w którym upłynęło 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku, włącznie do dnia wypłacenia kwoty tego zwrotu
- w przypadku nie wypłacenia kwoty zwrotu w terminie 25 dni od dnia doręczenia decyzji – wówczas odsetki liczy się od dnia następującego po dniu, w którym upłynął termin wypłacenia kwoty zwrotu, włącznie do dnia jej wypłacenia.
Oprocentowanie nie przysługuje jednak, jeżeli winę za niewypłacenie kwoty zwrotu w terminach, o których mowa wyżej, ponosi osoba fizyczna lub opóźnienie w wypłaceniu kwoty zwrotu powstało z przyczyn niezależnych od urzędu skarbowego.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl