eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweImprezy integracyjne a przychody pracownicze

Imprezy integracyjne a przychody pracownicze

2009-09-15 09:06

Jednym ze źródeł przychodów pracownika mogą być nieodpłatne świadczenia. Czy do tej kategorii można zaliczyć udział pracownika w imprezie integracyjnej?

Przeczytaj także: Impreza integracyjna bez przychodu u pracownika

W przypadku gdy wartości świadczeń nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika, a opłata jest wnoszona ryczałtowo, bez względu na to, czy pracownik z usług korzystał, czy też nie korzystał, brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów organizowanych imprez. Nie sposób bowiem stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście otrzymał owo świadczenie i jaka jest jego wartość.

Wyrok WSA z dnia 7 maja 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1326/08

Komentarz eksperta:
Zdarzenie, które ma stanowić przychód podatkowy w postaci nieodpłatnego świadczenia, powinno charakteryzować się odpowiednim stopniem korzyści dla uczestnika (oczekiwanej przez niego), a także brakiem ekwiwalentności. O istnieniu ekwiwalentności mogą stanowić nie tylko konkretne świadczenia wzajemne podatnika na rzecz dającego świadczenie, ale także wszelkie inne korzyści, upatrywane przez dającego świadczenie z tym związane. Spotkanie integracyjne nie musi być postrzegane jako świadczenie nieodpłatne, gdyż pracodawca w takim zdarzeniu upatruje dla siebie określonych korzyści płynących z pożądanego zachowania pracowników. Poza tym nieodpłatne świadczenia muszą być faktycznie otrzymane przez podatnika, aby były opodatkowane. Samo postawienie do dyspozycji nie jest wystarczające. W końcu musi być możliwa do ustalenia wartość nieodpłatnego świadczenia, jeżeli zaś żadna z metod przewidzianych w updof (ceny stosowane wobec innych kontrahentów, cena zakupu, wartość rynkowa) nie może być zastosowana, to nie może dojść do opodatkowania. Wydaje się, że należałoby najpierw odpowiedzieć na pytanie, czy uczestnictwo w obowiązkowym zdarzeniu związanym z wykonywaną pracą jest na tyle oczywistą i wymierną korzyścią dla pracownika, aby doszukiwać się w niej przysporzenia stanowiącego przychód podatkowy dla pracownika. Jak słusznie zauważył WSA w wyroku z dnia 31 stycznia 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 1915/07) dotyczącym uznawania szkoleń pracowników za ich przychody, szkolenia związane z bieżącym wykonywaniem pracy są naturalnym składnikiem procesu zatrudnienia i pracy, a ponoszenie wydatków z tytułu szkoleń potrzebnych do wykonywania należycie pracy jest, co do zasady, dokonywane w interesie pracodawcy i w takiej sytuacji nie następuje żadne przysporzenie na rzecz pracownika. W spotkaniach integracyjnych można dostrzec podobne elementy - są one składnikiem procesu wykonywania pracy i, będąc generalnie obowiązkowymi i odbywającymi się przede wszystkim w interesie pracodawcy, nie powinny być w ogóle uznawane za przychody pracowników.


Magazyn „Orzecznictwo Podatkowe” co miesiąc prezentuje ważne orzeczenia i komentarze podatkowe. Znajdziesz tu praktyczne rady jak zminimalizować ryzyko, że urząd skarbowy podważy Twoje decyzje oraz poznasz argumenty, które pozwolą Ci wygrać z fiskusem.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: