Przychód z pracy a miejsce faktycznego zarządu firmy
2009-09-13 11:56
Przeczytaj także: Podatek od sprzedaży udziałów przez obcokrajowca
W podniesionej sprawie podatnik w roku 2002 nie uzyskał żadnych przychodów w Polsce, jednocześnie jednak otrzymywał wynagrodzenie za pracę wykonywaną w tym okresie na stanowisku kapitana statku morskiego, świadczonej na podstawie umowy o pracę zawartej za pośrednictwem zagranicznego przedsiębiorstwa, mającego swoją siedzibę w Norwegii. Zdaniem organów skarbowych firma, z którą umową związał się podatnik, działała jedynie jako zarządzająca w imieniu i na rzecz zatrudniającego go armatora z siedzibą poza Unią Europejską – na Bermudach. Należy zaznaczyć, że w 2002 roku Polskę i Bermudy nie łączyła umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania , co więcej Bermudy znajdują się na liście krajów stosujących tzw. szkodliwą konkurencję podatkową, potocznie zwanych „rajami podatkowymi”.W związku z powyższym organy podatkowe uznały, że wskutek braku dowodów na uiszczenie podatku od wynagrodzenia podatnika z tytułu wykonywanej pracy, należny podatek należy pobrać w Polsce. Podatnik zaskarżył decyzję do sądu administracyjnego argumentując swoje stanowisko tym, że w jego ocenie zatrudniające go przedsiębiorstwo miało miejsce zarządu na terytorium Norwegii, a nie na Bermudach oraz jest to miejsce faktycznego zarządu, gdzie podejmowane były kluczowe dla przedsiębiorstwa decyzje.
Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej: „WSA”) oddalił skargę podatnika, podatnik zaskarżył więc wyrok WSA do NSA, zgodnie z trybem instancyjnym.
NSA podzielił stanowisko sądu wojewódzkiego. W jego ocenie skarżący nie podważył ustalenia , że miejsce faktycznego zarządu będącego jego pracodawcą znajdowało się na Bermudach.
Konkludując omawiany wyrok potwierdza dotychczasową linię orzeczniczą sądów administracyjnych – miejsce faktycznego zarządu w przedłożonej sprawie pozostaje bez znaczenia.