eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweZmiany w PIT: PKPP Lewiatan przeciwny

Zmiany w PIT: PKPP Lewiatan przeciwny

2009-09-11 12:57

Przeczytaj także: PIT-40 "drogi" dla pracodawcy


Inne niekorzystne rozwiązania zaproponowane w nowelizacji


Zwiększenie biurokratyzacji i obiegu dokumentów

W ocenie PKPP Lewiatan propozycja nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa ma charakter uwsteczniający dlatego, że prowadzi w konsekwencji do wysokiej biurokratyzacji rozwiązania. Każdy pracownik, który nie chce być rozliczany, będzie składać odpowiednie oświadczenie. Wszyscy pozostali też de facto będą musieli to uczynić, określając zasady, na jakich mają być rozliczani, np. ulgi na dzieci etc.

Stosowanie przepisów o unikaniu podwójnego opodatkowania

Podkreślenia wymaga również fakt, iż projektowane przepisy stworzą nowe obowiązki dla podmiotów będących płatnikami określonymi w art. 31, art. 33 lub art. 35 ust. 1 pkt. 1, 2, 4, 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. także osób prawnych i ich jednostek organizacyjnych, które dokonują wypłaty emerytur i rent z zagranicy. Zgodnie bowiem z art. 35 ust. 3 ustawy o PIT, w przypadku poboru zaliczek od emerytur i rent z zagranicy stosuje się postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem, z którego pochodzą te emerytury i renty. W sytuacji wprowadzenia proponowanych w projekcie nowelizacji przepisów, płatnik zobowiązany będzie automatycznie do sporządzenia rozliczeń rocznych dla wszystkich podatników, w stosunku do których dokonuje wypłaty rent i emerytur z zagranicy, co łączyć się będzie z trudnościami związanymi ze stosowaniem przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Krótkie terminy

Obawy PKPP Lewiatan budzi również krótki termin na przekazanie deklaracji PIT-40 do urzędów skarbowych oraz zmiana terminu potrącenia należności podatkowych wynikających z zeznania.

O ile w ogóle projektodawca rozważa wprowadzenie tego rozwiązania, wobec którego PKPP Lewiatan co do zasady jest przeciwna, powinien wydłużyć termin przekazania deklaracji PIT-40 do końca marca roku następnego oraz zmienić termin rozliczania pierwszego potrącenia należności podatkowych – na kwiecień roku następnego, a w przypadku braku możliwości takiego potrącenia – wprowadzenie zobowiązania podatników do wpłaty na konto płatnika odpowiedniej kwoty podatku przed datą przekazania należności do urzędów skarbowych.

Podsumowanie


W związku z powyższymi uwagami PKPP Lewiatan postuluje odrzucenie rządowej propozycji. Konfederacja Pracodawców Prywatnych zwraca uwagę, że jeżeli zamiarem ustawodawcy jest rzeczywiste zmniejszenie kosztów poboru podatku dochodowego, ustawodawca powinien zaproponować regulacje, która spowoduje radykalne uproszczenie systemu, choćby poprzez wprowadzenie podatku liniowego źródłowego, który wykluczyłby konieczność sporządzania jakichkolwiek deklaracji podatkowych.

Natomiast jeżeli jedynym możliwym pomysłem na zmniejszenie kosztów poboru podatku dochodowego jest przerzucenie obowiązku rozliczania podatków na płatnika, należy rozważyć wprowadzanie tego rodzaju rozwiązania z odpowiednio długim (w następnym roku) vacatio legis, wraz z odpowiednią regulacją zwiększającą istotnie wysokość wynagrodzenia dla płatnika - podsumowuje PKPP Lewiatan.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: