Zmiany w PIT: PKPP Lewiatan przeciwny
2009-09-11 12:57
Przeczytaj także: PIT-40 "drogi" dla pracodawcy
Proponowane zmiany do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa w zakresie obowiązku sporządzania rocznego obliczenia podatku przez płatników z urzędu są korzystne jedynie dla jednego podmiotu, czyli dla osób fizycznych, których jedynym dochodem jest dochód z pracy. Niewątpliwie obowiązek pracodawcy, polegający na przygotowaniu rocznego zeznania podatkowego dla niektórych pracowników przy ich minimalnym zaangażowaniu, pomoże odciążyć ich od kwestii związanych z przygotowaniem i składaniem rocznego zeznania podatkowego oraz zapłaty rocznego podatku dochodowego. Taki system pozwoli na uproszczenie i przyspieszenie procesu przygotowania rocznych zeznań podatkowych pracowników, a i zapewne ustawodawca oczekuje, że uwolni to znaczną część potencjału aparatu skarbowego (płatnicy popełniają mniej błędów niż podatnicy).Niemniej jednak zaproponowane w projekcie nowelizacji przepisy budzą sprzeciw PKPP Lewiatan. Konfederacja Pracodawców Prywatnych nie znajduje w nowelizacji pozytywnych aspektów w odniesieniu do pracodawców, na których będzie spoczywał obowiązek składania rocznych zeznań podatkowych pracowników.
Według PKPP Lewiatan do negatywnych aspektów nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa należą:
Zwiększenie kosztów po stronie przedsiębiorców bez odpowiedniej rekompensaty
W ocenie PKPP Lewiatan (co jest zgodne z tezami zawartymi w uzasadnieniu do projektu ustawy) nowelizacja przyczyni się bezpośrednio do podwyższenia kosztów administracyjnych płatników, zobowiązanych do przygotowania rocznych zeznań podatkowych.
Pracodawcy poniosą dodatkowe koszty w związku z:
- dostosowaniem systemów informatyczno-księgowych,
- zebraniem odpowiednich informacji od pracowników,
- wprowadzeniem nowych danych do systemów informatyczno-księgowych,
- z przeszkoleniem pracowników zajmujących się rocznymi rozliczeniami z tytułu podatków dochodowych w zakresie przepisów podatkowych, a także zatrudnieniem dodatkowych pracowników,
- obsługą relacji płatnika z urzędem skarbowym (korekty, postępowania podatkowe),
- ryzykiem podatkowym związanym z popełnieniem błędów i pomyłek w rozliczeniach podatników.
Koszty zostaną poniesione jako koszty własne albo w ramach zwiększonej ceny outsourcingu usług księgowo-podatkowych.
Większość kosztów nie będzie miała charakteru jednorazowego i będą musiały być ponoszone w kolejnych latach. W konsekwencji powyższe czynniki wpłynąć mogą na obniżenie dochodowości polskich pracodawców, zwłaszcza w niekorzystnej obecnie sytuacji gospodarczej.
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl