Interpretacja z ZUS: opłata za wydanie a koszty firmy
2009-09-10 11:39
Przeczytaj także: Zawieszenie działalności gospodarczej: obowiązki przedsiębiorcy
Przypomnijmy, znowelizowany z dniem 20 sierpnia 2008 r. art. 10 ustawy z dnia z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej wskazuje, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Wniosek ten może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego bądź też zdarzenia przyszłego. We wniosku należy oczywiście opisać ten stan faktyczny (ewentualnie zdarzenie przyszłe) oraz zawrzeć własne stanowisko w sprawie.Udzielenie takiej interpretacji następuje w drodze decyzji, od której przedsiębiorcy przysługuje odwołanie. Powinna ona zawierać oprócz prawidłowego stanowiska także uzasadnienie prawne.
Jak łatwo zauważyć, powyższe jest bardzo zbliżone do wydawania interpretacji w sprawach przepisów podatkowych. Nie ma tutaj również różnic w kwestii opłat. Otóż wydanie takiej interpretacji podlega opłacie w wysokości 40 zł. Kwotę tę trzeba wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku. W przypadku jej nieziszczenia, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia. Natomiast gdy we wniosku zawarto kilka stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych, opłatę tę pobiera się od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Uiszcza się ją na rachunek organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej, właściwych do wydania interpretacji albo, jeżeli istnieje taka możliwość, gotówką w kasie tego organu lub jednostki. Powstaje wątpliwość, czy przedsiębiorca, który z takim wnioskiem o wydanie interpretacji wystąpi (np. do ZUS) i poniesie powyższą opłatę, może ją zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Jak wskazuje art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, aby dany wydatek zaliczyć do kosztu, musi on zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Konieczne jest zatem rozpatrzenie kwestii, czy opłata taka spełnia powyższą dyspozycję.
Otrzymanie takiej interpretacji jest swego rodzaju zabezpieczeniem płatnika przed ewentualnymi negatywnymi skutkami w przypadku nieprawidłowego ustalania (a także wpłacania) składek na ubezpieczenie społeczne/zdrowotne. Należy bowiem pamiętać, iż w przypadku nieopłaconych składek (bądź ich opłacenia w niepełnej wysokości), tak jak w przypadku podatków, ZUS nalicza odsetki za zwłokę a także może zastosować inne sankcje, a te mogą być nie małe. W związku z powyższym, zdaniem autora, wydatek na wydanie takiej interpretacji należy traktować jako ponoszony w celu zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów.
Ponadto wydatek związany z poniesioną opłatą za wydanie interpretacji nie został wskazany w art. 23 updof, który to zawiera katalog kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodu. Co za tym idzie, można go jak najbardziej do kosztów podatkowych zaliczyć.
Opłata taka jest kosztem pośrednim.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl