Wynagrodzenie pracownika: dofinansowanie w księgach
2009-09-09 10:23
Przeczytaj także: Zakup samochodu z UE (WNT) a księgi rachunkowe
Refundacja części wypłaconego wynagrodzenia i zapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne, którą firma otrzyma z PFRON (z tytułu zatrudnienia osób niepełnosprawnych), jest pomocą publiczną dla przedsiębiorców. Pomoc tę, w momencie otrzymania środków pieniężnych na rachunek bankowy, należy zaksięgować jako pozostały przychód operacyjny. Nie koryguje się kosztów wynagrodzenia i świadczeń na rzecz pracowników.Listę płac dla pracownika niepełnosprawnego księguje się natomiast tak jak każdą inną listę płac, podstawowe dekrety będą wyglądały następująco:
Naliczone wynagrodzenie brutto
- Wn konto "Koszty według rodzajów - Wynagrodzenia",
- Ma konto "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń".
Wyliczone według listy płac składki ZUS potrącane z wynagrodzenia brutto pracownika
- Wn konto "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń",
- Ma konto "Rozrachunki publicznoprawne - ZUS".
Wyliczone składki ZUS pokrywane przez pracodawcę na podstawie deklaracji ZUS DRA:
- Wn konto "Koszty według rodzajów - Świadczenia na rzecz pracowników" (w analityce - "Składki ZUS płacone przez pracodawcę"),
- Ma konto "Rozrachunki publicznoprawne - ZUS".
Kosztów wypłaconego wynagrodzenia oraz zapłaconych składek ZUS, które w części zostaną zrefundowane przez PFRON, nie koryguje się - są one kosztem rachunkowym i kosztem uzyskania przychodu firmy.
Od 1 stycznia 2009 r. (zgodnie z art. 26a ustawy o rehabilitacji i zatrudnieniu osób niepełnosprawnych) PFRON refunduje 75% tzw. kosztów płacy (wynagrodzenie brutto plus składki ZUS płacone przez pracodawcę - art. 2 ust. 4a ww. Ustawy), nie więcej niż ustalone w ustawie maksymalne limity, które zależą od tego, czy pracodawca jest zakładem pracy chronionej, czy działa na otwartym rynku pracy oraz od stopnia niepełnosprawności, rodzaju schorzenia i wymiaru etatu pracownika niepełnosprawnego, którego dotyczy refundacja.
Składanego do PFRON co miesiąc wniosku o refundację nie księguje się, należy jednak zaewidencjonować otrzymane faktycznie dofinansowanie. Dokumentem źródłowym do księgowania jest wyciąg bankowy.
Dekret dotyczący otrzymanego dofinansowania będzie wyglądał następująco:
- Wn konto "Bieżący rachunek bankowy",
- Ma konto "Pozostałe przychody operacyjne".
Przychód z tytułu refundacji części wynagrodzenia i składek ZUS jest przychodem rachunkowym, stanowi też przychód podatkowy.
Podstawa prawna:
- art. 3 ust.1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - tekst jedn.: Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz.694; ost.zm. Dz.U z 2008 r. nr 214, poz. 1343,
- art. 2 ust. 4a, art. 26a ustawy z 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych - tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 14, poz. 92; ost. zm. Dz.U z 2009 r. nr 6, poz.33.
Czasopismo "Rachunkowość dla Praktyków" to praktyczne wskazówki dotyczące najnowszych zmian w podatkach, rachunkowości i ubezpieczeniach społecznych, przeznaczone dla doświadczonych księgowych i głównych księgowych, dla kogoś takiego jak Ty!
oprac. : Rachunkowość dla Praktyków