eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweWniesienie udziałów do spółki a podatek dochodowy

Wniesienie udziałów do spółki a podatek dochodowy

2009-09-08 12:09

W dniu 7 sierpnia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej:"WSA") wydał w sprawie o sygnaturze akt III SA/Wa 384/09 wyrok, w którym wskazał, że warunkiem odpłatnego zbycia, w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu, jest otrzymanie przez osobę go wnoszącą ekwiwalentu świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia, co tyczy się również wypadku sprzedaży przedmiotu aportu (dalej: "wyrok").

Przeczytaj także: Aport udziałów to nie odpłatne zbycie?

W powyższej sprawie podatnik zamierzał prowadzić działalność gospodarczą, która polegałaby na inwestowaniu w akcje spółek akcyjnych oraz w udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Podatnik planował nabywać zarówno akcje, jak i udziały w innych podmiotach oraz wnieść je jako wkład niepieniężny do spółki komandytowej. Spółka zaś miałaby zajmować się zarządzaniem i nadzorowaniem spółek, co do których będzie w posiadaniu zarówno ich akcji i udziałów. Podatnik, jako wspólnik spółki komandytowej, wniósł w związku z powyższym zapytanie do organu podatkowego czy wniesienie akcji oraz udziałów jako wkładów do spółki komandytowej spowoduje powstanie przychodu podatkowego.

Zdaniem organu podatkowego prawo nie przewiduje możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodów uzyskanych z tytułu wniesienia akcji w spółce kapitałowej do spółki osobowej. Co więcej - za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Zaś wniesienie akcji oraz udziałów do spółki osobowej powoduje zmianę właściciela - staje się nim spółka osobowa. Konkludując stanowisko organu, w następstwie działań zainicjowanych przez podatnika dojdzie do odpłatnego zbycia wniesionych akcji i udziałów. Wniesienie akcji i udziałów do spółki osobowej jest przeniesieniem ich własności, za które wnioskodawcy przysługuje wkład w spółce osobowej o określonej wartości. We wskazanym przypadku kwota odpowiadająca wartości otrzymanego wkładu w spółce osobowej stanowi przychód.

Podatnik zaskarżył niekorzystną interpretację organu podatkowego, kierując sprawę do właściwego sądu administracyjnego. WSA uwzględnił skargę podatnika. Zdaniem WSA zakres przedmiotowy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy okoliczności, które można zakwalifikować jako dochód, przy czym wskazany zakres rozciąga się także na przychody.

W ocenie sądu, aby doszło do odpłatnego zbycia, w zamian za świadczenie polegające na wniesieniu aportu osoba go wnosząca powinna otrzymać ekwiwalent świadczenia w postaci zapłaty ceny nabycia - taka sytuacja miałaby więc miejsce w wypadku sprzedaży przedmiotu aportu. W konsekwencji osoba wnosząca aport otrzymuje udziały w spółce, które mimo, iż stanowią wartość materialną, nie stanowią ceny nabycia. Po stronie podatnika nie pojawia się więc dochód, który podlega opodatkowaniu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: