Import usług a rozliczanie VAT
2009-08-25 12:40
Przeczytaj także: Import/eksport usług w podatku VAT od wynajmu pracowników
Oznacza to, iż status podatnika VAT w imporcie usług uzyskuje się wówczas, gdy nabywa się usługi świadczone przez podmiot mający siedzibę, miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju i z tytułu ich świadczenia (nabycia) to podatnik krajowy (nabywca) jest zobowiązany do rozliczenia VAT od tych czynności. Warunkiem koniecznym do tego, aby uznać, że mamy do czynienia z importem usług, jest również określony status usługodawcy - czyli podmiotu świadczącego usługę. Powinien on być podatnikiem VAT z siedzibą (lub miejscem zamieszkania) w innym kraju niż Polska.Nie musi to być podatnik VAT czynny (może być w swoim kraju zwolniony podmiotowo lub przedmiotowo od VAT). Import usług nie występuje (i nie powoduje uzyskania statusu podatnika VAT) wówczas, gdy podatek należny zostanie rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju. Wyjątek ten nie dotyczy jednak nabycia:
- usług niematerialnych,
- wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów i związanych z nimi usług pomocniczych,
- usług pośrednictwa albo spedycji związanych bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowym transportem towarów,
- wyceny majątku rzeczowego ruchomego lub usług wykonywanych na tym majątku
Dla ww. usług podatnikiem w każdym przypadku jest usługobiorca. Kluczowe znaczenie dla zaliczenia wykonanej usługi do importu usług ma zatem ustalenie miejsca jej świadczenia, które jest zarazem miejscem opodatkowania tej transakcji. VAT podlega zasadniczo jedynie odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Istotny więc jest zarówno element odpłatności, jak i fakt, czy dana usługa ma miejsce świadczenia określone na terytorium Polski. Podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić. Oznacza to, że aby import usług podlegał opodatkowaniu VAT - musi być odpłatny. Oznacza to, iż tylko te usługi, które nabyto za wynagrodzeniem, podlegają opodatkowaniu w ramach importu usług. Nieodpłatny import usług jest jedynym przypadkiem, kiedy nie trzeba wykazywać należnego VAT z tytułu importu usług.
Podstawa prawna: art. 2 pkt 9, art. 17, art. 27 ust. 4, art. 29 ust. 17 ustawy o VAT.
Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!
oprac. : Vademecum VAT