Obligacje w spadku: sprzedaż a podatek dochodowy
2009-08-19 05:31
Przeczytaj także: Poniosłeś stratę z tytułu umorzenia obligacji? Podatku nie umniejszysz
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?We wniosku podatniczka wskazała, iż na mocy postanowienia sądu odziedziczyła po zmarłym synu (zmarł on 04 maja 2008 r.) trzyletnie obligacje Skarbu Państwa. Zeznanie SD-Z1 zostało złożone do urzędu skarbowego w terminie zwalniającym od płacenia podatku od spadku. Obligacje te następnie zbyła. W otrzymanym z biura maklerskiego PIT-8C nie zostały jednak wykazane koszty uzyskania przychodu, które to poniósł jej syn na ich nabycie. Zadała pytanie, dlaczego w informacji PIT-8C koszty te nie zostały uwzględnione? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c). Natomiast za przychody z kapitałów pieniężnych, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy, uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2008 r. w drodze spadku Wnioskodawczyni nabyła trzyletnie obligacje Skarbu Państwa. Koszt nabycia tych obligacji poniósł zmarły syn. W otrzymanej informacji PIT-8C nie zostały uwzględnione koszty uzyskania przychodu, tj. koszty poniesione na nabycie obligacji.
Obligacja jest papierem wartościowym, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem obligatariusza i zobowiązuje się wobec niego do spełnienia określonych świadczeń, które może mieć charakter pieniężny lub niepieniężny. Emitent obligacji odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania wynikające z obligacji, z wyjątkiem obligacji przychodowych (dających prawo do udziału w zyskach przedsiębiorstwa).
Obligacje mogą być emitowane przez Skarb Państwa, korporacje (mogą być wtedy dopuszczone do obrotu giełdowego), bądź np. gminy lub miasta (obligacje komunalne lub inaczej obligacje municypalne).
Na podstawie art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
oprac. : Ministerstwo Finansów