eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweOpłata prolongacyjna a koszty uzyskania przychodu

Opłata prolongacyjna a koszty uzyskania przychodu

2009-08-18 12:16

Wywiązywanie się z obowiązku zapłaty podatków w ustawowym terminie nie zawsze jest możliwe. Podatnicy, którzy nie mogą tych terminów zachować, często zwracają się z wnioskiem do organu podatkowego o rozłożenie zaległości podatkowej na raty bądź odroczenia terminu płatności. Wtedy jednak są zobowiązani do poniesienia dodatkowego wydatku zwanego opłatą prolongacyjną. Czy można go zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Przeczytaj także: Rozłożenie podatku na raty: opłata prolongacyjna w koszty podatkowe

Przypomnijmy, zgodnie z art. 67a §1 Ordynacji podatkowej organ podatkowy na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może: m.in.
  • odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty
  • odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji, o której mowa w art. 53a (tzw. decyzje na zaliczki)

Z kolei art. 57 Op wskazuje, iż w powyższych decyzjach organ podatkowy ustala opłatę prolongacyjną od kwoty podatku lub zaległości podatkowej, która wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę.

Natomiast zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, aby dany wydatek mógł stanowić koszt uzyskania przychodu, musi zostać poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (art. 22 ust. 1 updof).

W pierwszej kolejności należy zatem wykazać związek takiej opłaty z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zdaniem autora jest on bezsporny. Terminowe uiszczanie tej opłaty jest bowiem warunkiem koniecznym do spełnienia, aby podatnik mógł uzyskać wyżej wskazane preferencje, które z całą pewnością wpływają na jego sytuację finansową.

Rodzi się jednak pytanie, czy ustawa o podatku dochodowym nie zawiera takiego wydatku w katalogu tych, które kosztów uzyskania przychodów nie stanowią. Pewne wątpliwości może tutaj budzić art. 23 ust. 1 pkt 18 updof, który to wskazuje, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.

Opłata prolongacyjna nie jest jednak tożsama z odsetkami za zwłokę (przepisy je regulujące znalazły się w art. 53-56 Op, a nie w art. 57 Op.). Ordynacja podatkowa wyraźnie wskazuje, kiedy ma zastosowanie opłata prolongacyjna a kiedy odsetki za zwłokę. Dodajmy także w tym miejscu, iż w przypadku niedotrzymania terminu płatności zawartego w decyzji ratalnej, podatnik traci prawo do wniesienie preferencyjnej opłaty prolongacyjnej a zamiast niej musi zapłacić odsetki za zwłokę. Powyższy przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będzie miał zatem tutaj zastosowania.

Opłata prolongacyjna staje się kosztem z chwilą jej zapłaty. W podatkowej księdze przychodów i rozchodów należy ją ująć w kolumnie 13 „Pozostałe wydatki”.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: