Rabat a obniżenie podstawy opodatkowania VAT
2009-08-17 12:48
Przeczytaj także: Sprzedaż gruntu z bonifikatą w podatku VAT
Udzielenie rabatu przed dostawą skutkuje obniżeniem podstawy opodatkowania w VAT, a w konsekwencji - zmniejszeniem ceny dostarczanych towarów i usług. W tym przypadku nie wyszczególnia się udzielonego rabatu na fakturze. Natomiast rabatami udzielanymi po dokonaniu sprzedaży są przede wszystkim reklamacje i bonifikaty, związane z wadami i zwrotami towarów. Do ich rozliczania należy stosować poniższe zasady, a mianowicie w przypadku:- Czynności, które nie są dokumentowane fakturą, a nie wystawia się w związku z nimi rachunku - dochodzi do obniżenia podstawy opodatkowania poprzez zarejestrowanie korekty w zeszycie korekt (przy sprzedaży ewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej) lub bezpośrednio poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu w ewidencji VAT.
- Czynności dokumentowanych rachunkiem - dochodzi do obniżenia podstawy opodatkowania po wystawieniu rachunku korygującego. W myśl § 17 pkt 5 rozporządzenia o fakturach VAT, za faktury uznaje się również rachunki wystawiane przez podatników nie zobowiązanych do wystawiania faktur, na zasadach określonych w tym rozporządzeniu. Oznacza to tym samym, że zasady dotyczące obniżenia podstawy opodatkowania dotyczące podatników wystawiających faktury powinno się do takich rachunków stosować odpowiednio.
- Sprzedaży dokumentowanej fakturą - dochodzi do obniżenia podstawy opodatkowania poprzez wystawienie faktury korygującej.
Sama faktura korygująca nie wystarczy, by dokonać obniżenia podstawy opodatkowania - a w konsekwencji na gruncie VAT uznać rabat. Jak wskazuje art. 29 ust. 4 ustawy o VAT - obrót zostaje pomniejszony o rabaty udokumentowane i prawnie dopuszczalne. W myśl art. 29 ust 4a tejże ustawy, do pomniejszenia podstawy opodatkowania konieczne jest posiadanie potwierdzenia odbioru wystawionej faktury korygującej.
Dodatkowo faktura korygująca powinna być wystawiona na podstawie prawnie dopuszczalnych przesłanek i nie może mieć na celu obejścia prawa podatkowego - czyli czynności sprzecznej z prawem. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, uprawnia natomiast do uwzględnienia korekty faktury w rozliczeniu składanym za ten okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. Potwierdzenie nie jest natomiast konieczne w przypadku eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Nie dotyczy to także nabywców, na których rzecz jest dokonywana sprzedaż:
- energii elektrycznej i cieplnej,
- gazu przewodowego,
- usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
- usług w zakresie rozprowadzania wody oraz w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów,
- usług sanitarnych i pokrewnych.
Jeśli firma jest podatnikiem korzystających ze zwolnienia podmiotowego od VAT - upust dotyczący danej czynności podlegającej temu podatkowi spowoduje obniżenie wartości sprzedaży opodatkowanej VAT, istotnej dla zachowania prawa do zwolnienia. W takim przypadku konieczne będzie odpowiednie skorygowanie zapisów w ewidencji sprzedaży.
Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!
![Kasa fiskalna w remanencie likwidacyjnym firmy [© abf - Fotolia.com] Kasa fiskalna w remanencie likwidacyjnym firmy](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Likwidacja-firmy/Kasa-fiskalna-w-remanencie-likwidacyjnym-firmy-190092-150x100crop.jpg)
oprac. : Vademecum VAT