Skład konsygnacyjny a rozliczenie WNT
2009-08-08 08:28
Przeczytaj także: Termin wprowadzenia JPK_VAT ponownie przesunięty. Kiedy pakiet quick fixes?
Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT w WNT obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, będącego przedmiotem WNT. Jeżeli jednak przed tą datą sprzedawca towaru wystawił fakturę, wówczas obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Te ogólne zasady są modyfikowane w przypadku dostaw do magazynu konsygnacyjnego. Zgodnie z art. 21b ustawy o VAT obowiązek podatkowy w WNT powstaje zasadniczo z chwilą pobrania towaru z magazynu konsygnacyjnego. Pobranie powinno zostać dokonane przez przedsiębiorcę prowadzącego magazyn konsygnacyjny (np. jego pracowników).W tym momencie na potrzeby ustawy o VAT należy uznać, iż doszło do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel na podmiot prowadzący skład konsygnacyjny w celu wykorzystania ich w produkcji. Z drugiej strony kontrahent unijny ma prawo do wykazania w swoim kraju WDT, opodatkowanej stawką preferencyjną (np. 0%).
Trzeba jednak pamiętać, że ta podstawowa zasada ma liczne wyjątki. Przykładowo, jeżeli przed pobraniem towaru kontrahent wystawił fakturę, to wówczas obowiązek podatkowy powstał już w momencie jej wystawienia. Nie będzie wówczas miało znaczenia to, czy towar został pobrany.
Przykład
Z magazynu konsygnacyjnego prowadzonego przez firmę X towar został pobrany w maju 2009 r. WNT rozliczono więc w deklaracji za maj 2009 r. Jednak już w kwietniu kontrahent zagraniczny wystawił fakturę, która jednak dotarła do firmy X dopiero w czerwcu 2009 r. Obowiązek podatkowy od WNT powstał więc nie w maju, ale w kwietniu. Oznacza to, że trzeba skorygować swoje rozliczenia za kwiecień i maj.
Taki zapis ustawowy sprawia, że podatnicy są narażeni na niebezpieczeństwo zbyt późnego wykazania podatku należnego od WNT. W sytuacji, gdy kontrahent świadomie lub przez pomyłkę wystawi fakturę wcześniej niż towar zostanie pobrany - to powoduje to powstanie obowiązku rozliczenia WNT od całości wprowadzonego do magazynu towaru, który jednocześnie wpływa na moment rozliczenia VAT naliczonego. Aby więc uniknąć problemów, konieczna jest stała współpraca kontrahentów i sprawdzanie dat na wystawionych dokumentach.
Jeśli towar nie zostanie pobrany z magazynu w okresie 24 miesięcy liczonych od daty ich wprowadzenia, to uważa się, że pobranie nastąpiło w dniu następnym po upływie tego okresu. Za pobranie towaru powinno się uznać również taką sytuację, gdy stwierdzono brak towaru w magazynie lub został on całkowicie zniszczony. Wówczas pobranie (a przez to i moment powstania obowiązku podatkowego od WNT) następuje w dniu, w którym towary opuściły magazyn (np. dzień dokonania kradzieży) albo zostały zniszczone (np. dzień pożaru), a gdy daty tej nie można ustalić - w dniu, w którym stwierdzono ich brak albo zniszczenie.
Podstawa prawna: art. 12a, art. 20 ust. 5, art. 20b ustawy o VAT.
Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!
oprac. : Vademecum VAT