Sprzedaż gruntów a podatek VAT
2009-07-28 11:54
Przeczytaj także: Pozwolenie na rozbiórkę: sprzedaż gruntu niezabudowanego czy zabudowanego?
Przypomnijmy, podatkiem od towarów i usług opodatkowana jest dostawa towarów i świadczenie usług. Przez towary rozumie się natomiast m.in. grunty. W zależności jednak od przeznaczenia tego gruntu oraz od tego, czy znajdują się na nim inne nieruchomości (budynki, budowle), różna jest stawka podatku. Dostawa taka może być nawet zwolniona z podatku.Sprzedaż gruntu niezabudowanego
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT, który to mówi, iż zwalnia się z tego podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Ustawa ta jednak nie precyzuje, kiedy mamy do czynienia z terenem budowlanym oraz przeznaczonym pod zabudowę oraz z jakich dokumentów to wynika. Wyjaśnienia powyższego należy zatem szukać w przepisach innych aktów prawnych. Tutaj będzie to ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak wskazuje art. 4 ust. 1 tej ustawy, ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Z kolei w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym (art. 4 ust. 2 tej ustawy):
- lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;
- sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.
Oczywiście powyższe nie zawsze występują. W takiej sytuacji należy się posłużyć inną dokumentacją sporządzoną na podstawie przywołanej ustawy.
Sprzedaż pozostałych gruntów niezabudowanych (czyli tych, które nie znajdują się w dyspozycji art. 43 ust. 1 pkt 9) jest opodatkowana podstawową, 22% stawką podatku VAT.
Sprzedaż gruntu zabudowanego
W przypadku sprzedaży gruntów zabudowanych, należy stosować zasady określone w art. 29 ust. 5 ustawy o VAT. Przepis ten wskazuje, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Powyższe oznacza, iż grunt de facto jest opodatkowany tak samo, jak nieruchomość na nim posadowiona. Te mogą być z kolei opodatkowane na trzy różne sposoby:
- w przypadku sprzedaży budynku mieszkalnego bądź jego części, stawka podatku VAT wynosi 7%
- w przypadku sprzedaży budynku używanego możliwe jest zastosowanie zwolnienie z podatku VAT
- w innych przypadkach stawka podatku VAT wynosi 22%
Problem przy ustaleniu prawidłowej stawki podatku przy dostawie gruntu pojawia się wtedy, gdy sprzedaży wraz z nim podlegają budynki i budowle opodatkowane wg różnych stawek VAT.
W takiej sytuacji należałoby przypisać części gruntu do tych poszczególnych nieruchomości. Ustawa nie wskazuje jednak, jak należy tego dokonać.
![Dzielisz grunt na sprzedaż i go reklamujesz? Zapłacisz podatek VAT [© ReyesPhoto - Fotolia.com] Dzielisz grunt na sprzedaż i go reklamujesz? Zapłacisz podatek VAT](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/stawki-VAT/Dzielisz-grunt-na-sprzedaz-i-go-reklamujesz-Zaplacisz-podatek-VAT-217507-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl