Sprzedaż gruntów dla miasta a podatek dochodowy
2009-07-24 06:01
Przeczytaj także: Grunty rolne: sprzedaż rolnikowi a podatek dochodowy
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatniczka wskazała, że w 2007 r. otrzymała w darowiźnie od brata część nieruchomości stanowiącą gospodarstwo rolne o pow. 0,56 ha. Po roku otrzymała z Urzędu Miasta pismo, w którym to urząd ten poinformował ją, iż miasto jest zainteresowane nabyciem od niej nieruchomości położonej w L. z przeznaczeniem pod poszerzenie specjalnej strefy ekonomicznej. Akt notarialny umowy sprzedaży został sporządzony we wrześniu 2008 r. W skład zbywanej nieruchomości weszła m.in. otrzymana w darowiźnie działka.
Podatniczka podkreśliła, że nie zależało jej na zbyciu powyższej nieruchomości – chciała ją w dalszym ciągu wykorzystywać do działalności rolniczej. Z kolei wykup dokonywany przez miasto nie dotyczył tylko jej, ale także innych właścicieli nieruchomości położonych w tej miejscowości. W przypadku osób, które nie doszły do porozumienia w zakresie sprzedaży całości lub części nieruchomości położonych w strefie zasięgu specjalnej strefy ekonomicznej w L. wszczęte zostało postępowanie wywłaszczeniowe. W związku z powyższym powstała wątpliwość, czy uzyskany przychód ze sprzedaży nieruchomości otrzymanej w darowiźnie jest zwolniony z podatku dochodowego? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:
a. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.
Stosownie zaś do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.
Analiza zacytowanego przepisu prowadzi do wniosku, że przedmiotowe zwolnienie nie będzie przysługiwało jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki:
1. nabycie nieruchomości nastąpiło w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego lub odpłatnym zbyciem,
2. cena jej nabycia była o co najmniej 50% niższa od wysokości odszkodowania lub ceny zbycia.
Zatem w przypadku gdy spełniony zostanie tylko jeden z warunków albo żaden z nich, wówczas uzyskany przychód będzie korzystał ze zwolnienia.
W analizowanym stanie faktycznym przeniesienie własności nieruchomości na rzecz Urzędu Miasta L. nastąpiło wprawdzie przed upływem 2 lat od jej nabycia, ale nieruchomość tą właścicielka otrzymała nieodpłatnie w formie darowizny, co nie pozwala na ustalenie ceny nabycia nieruchomości.
Od istnienia ceny nabycia jest natomiast uzależniona sama możliwość spełnienia drugiego z warunków. Stosownie do art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Skoro zatem przy nabyciu w drodze darowizny z uwagi na jej nieodpłatny charakter cena nie stanowi elementu tej umowy nie będzie spełniony drugi warunek wyłączający zastosowanie przedmiotowego zwolnienia.
W związku z powyższym na podstawie przestawionego stanu faktycznego i brzmienia przepisu art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowej nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny na cele uzasadniające jej wywłaszczenie, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów