eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweProdukty żywnościowe: utylizacja a koszty firmy

Produkty żywnościowe: utylizacja a koszty firmy

2009-07-15 11:09

Rozpatrzmy następującą sytuację: Spółka produkuje żywność o krótkim terminie przydatności do spożycia. Niektóre wyroby ze względu na upływ terminu przydatności do spożycia musiała przekazać do utylizacji. Inne produkty nadające się jeszcze do spożycia, których nie udało się sprzedać przekazała w formie darowizny na działalność charytatywną organizacji pożytku publicznego. Czy powstałą stratę z tytułu zutylizowanych produktów można zaliczyć do kosztów? Jak należy ją udokumentować?

Przeczytaj także: Podróż służbowa za granicę: nocleg a koszty i przychody

Odpowiedź
Zasadą jest, że wyprodukowany bądź nabyty towar handlowy jest odsprzedawany. A zatem wydatek poniesiony w tym celu ma służyć uzyskaniu przychodów. Można zatem straty powstałe w wyniku likwidacji towarów nienadających się do użycia zaliczyć do kosztów podatkowych. Tego typu straty nie zostały wyłączone z kosztów uzyskania przychodów i można je zaliczać do kosztów na ogólnych zasadach.

Należy jednak zwrócić uwagę aby powstałe straty były prawidłowo udokumentowane i by firma nie ponosiła winy za powstałe straty. Organy podatkowe dopuszczają możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych strat, które są naturalnym następstwem prowadzenia określonej działalności, a firmie nie można przypisać winy przy ich powstaniu np. gdy spółka nie mogła zapobiec powstaniu straty.

A zatem nie zawsze stratę w towarach handlowych czy materiałach można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem organów podatkowych, strata w środkach obrotowych może zostać zaliczona do kosztów podatkowych tylko wtedy gdy nie powstała w wyniku nienależytej staranności, bądź nieracjonalnego działania podatnika.

Ważne orzeczenie
Strata powstała z winy podatnika, bądź nierozważnego działania jest zaliczona do kosztów ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej, ale z uwagi na brak związku między kosztem a osiąganymi przychodami nie może być uznana za koszt uzyskania przychodów.
Wyrok WSA w Olsztynie z 23 października 2008 r., sygn. akt I SA/Ol 380/08

W jaki sposób udokumentować powstałą stratę?

Warto zwrócić uwagę aby właściwie udokumentować dokonanie likwidacji towarów handlowych. W zależności od rodzaju i ilości straty sposób jej dokumentacji może być różny. W przypadku przeterminowania artykułów spożywczych bądź ubytków wskutek drobnych kradzieży w sklepie można sporządzić protokół strat. W przypadku dokonania utylizacji towarów np. leków, dowodem potwierdzającym likwidację może być dokument firmy odbierającej odpady. W niektórych przypadkach konieczny może być protokół policyjny lub protokół strat potwierdzony przez instytucję ubezpieczeniową.

Kiedy stratę można zaliczyć do kosztów?
W przypadku podmiotów prowadzących księgi rachunkowe, co do zasady, towary zalicza się do kosztów podatkowych w momencie ich sprzedaży. A zatem wartość zakupu likwidowanych towarów handlowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich likwidacji. Możliwość zaliczenia straty w towarach handlowych w wyniku zepsucia, przeterminowania lub uszkodzenia w momencie ich likwidacji potwierdził WSA w Poznaniu.

Ważne orzeczenie
Wydatek musi zostać faktycznie poniesiony w sensie realnym, tzn. musi nastąpić uszczuplenie zasobów finansowych, z których wydatek jest dokonywany. Zdarzeń gospodarczych nie można domniemywać, muszą być one wykazane. Strata wynikająca z wadliwości towaru jest oczywiście również kosztem uzyskania przychodu, wymaga jednak takiego samego udokumentowania, jak każdy inny poniesiony koszt. (...) Ustalenie wysokości straty będzie możliwe dopiero po ich rzeczywistej likwidacji.
Wyrok z 12 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Po 1608/0

Podstawa prawna

art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 14 updop


Miesięcznik Koszty w Firmie. W jednej publikacji znajdziesz rozwiązania dotyczące rozliczania kosztów w firmie z punktu widzenia 3 dziedzin: podatków dochodowych, VAT, ustawy o rachunkowości.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: