Dobowy raport fiskalny a brak sprzedaży
2009-07-08 12:52
Przeczytaj także: Dobowe i okresowe raporty z kasy fiskalnej
Każda kasa fiskalna musi być wyposażona m.in. w pamięć fiskalną, wbudowaną w części kasy niedostępnej dla użytkownika kasy, umieszczoną w gnieździe związanym nierozłącznie z obudową, zalanym twardą nieprzezroczystą masą (z reguły żywicą) oraz zabezpieczoną w sposób powodujący jej zniszczenie w momencie naruszenia. Wynika to z §4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (dalej rozporządzenie).Pamięć fiskalna jest ograniczona, musi jednak wystarczać na co najmniej 1 830 dobowych raportów fiskalnych, 200 awaryjnych zerowań pamięci operacyjnej kasy, 30 zmian stawek podatku (§4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia). Takie parametry kasy pozwalają co do zasady na jej użytkowanie przez co najmniej 5 lat.
Jak z kolei wskazuje §7 ust. 1 rozporządzenia, podatnicy posiadający te urządzenia są m.in. obowiązani:
- dokonywać ewidencji każdej sprzedaży oraz wydruku paragonu fiskalnego lub faktury VAT z każdej sprzedaży, jak również wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy
- sporządzać raport fiskalny dobowy po zakończeniu sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem pierwszej sprzedaży w dniu następnym oraz sporządzać raport fiskalny za okres miesięczny po zakończeniu sprzedaży w ostatnim dniu miesiąca, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w następnym miesiącu.
Poprzez wykonanie raportu dobowego, całodzienny utarg zostaje trwale zapisany w pamięci fiskalnej kasy z rozbiciem na poszczególne stawki podatku od towarów i usług. Jak łatwo się domyślić, z chwilą wykonania raportu dobowego miejsce w tej pamięci zmniejsza się o 1. W związku z tym, w przypadku braku sprzedaży zasadne wydaje się być pytanie, czy w takim dniu także należy sporządzać raport dobowy (który będzie zerowy)? Brak raportów dobowych za dni, w których nie było sprzedaży, jest bowiem równoznaczny z wykorzystywaniem danej kasy fiskalnej przez dłuższy okres.
Pojęcie raportu fiskalnego (dobowego, miesięcznego, okresowego czy też rozliczeniowego) zostało wyjaśnione w §2 pkt 18 rozporządzenia. Zgodnie z nim należy go rozumieć jako dokument fiskalny zawierający dane sumaryczne o obrocie i kwotach podatku za daną dobę lub za wybrany okres w ujęciu według poszczególnych stawek podatku oraz sprzedaży zwolnionej od podatku.
Zestawiając powyższe przepisy można dojść do wniosku, iż obowiązek sporządzania raportów dobowych występuje jedynie w sytuacji, gdy miała miejsce sprzedaż, która powinna za pośrednictwem kasy fiskalnej zostać zaewidencjonowana (raport należy wykonać po zakończeniu sprzedaży w danym dniu przed jej rozpoczęciem w dniu następnym – w naszym przypadku sprzedaży nie było - i powinien on zawierać dane sumaryczne o obrocie – które tutaj będą równe zeru). Zasadne zatem wydaje się być twierdzenie, iż w sytuacji, gdy w danym dniu sprzedaż, którą należałoby zaewidencjonować przy użyciu kasy fiskalnej, nie wystąpiła, podatnik nie ma obowiązku sporządzania raportu dobowego.
![Nieodpłatne świadczenia a kasa fiskalna [© hin255 - Fotolia.com] Nieodpłatne świadczenia a kasa fiskalna](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/kasy-fiskalne/Nieodplatne-swiadczenia-a-kasa-fiskalna-110018-150x100crop.jpg)
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl