eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaWewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów a VAT-UE

Wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów a VAT-UE

2009-07-03 07:06

Podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego przemieszczenia towarów musi tą transakcję wykazać w składanej przez siebie informacji podsumowującej VAT-UE. W tym celu zarówno po stronie dostawcy, jak i nabywcy podaje swój numer identyfikacji podatkowej oraz kod kraju w którym zarejestrowany jest jako podatnik VAT-UE. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 25.09.2008 r. nr IP-PP2-443-1025/08-4/PW.

Przeczytaj także: Zakup w Szwajcarii jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru?

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wskazał, że dokonuje zakupu samochodów używanych na terytorium państw trzecich. Odprawa celna tych samochodów jest dokonywana w innym państwie UE niż Polska, przykładowo w Niemczech. Tam też jest płacony podatek od importu. Następnie samochody takie sprzedawane są w komisie podatnika znajdującym się w Polsce. W związku z powyższym podatnik zadał dwa pytania. Pierwsze z nich, to czy mamy w opisanej sytuacji do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru, a jeśli tak, to w jaki sposób powinna zostać wypełniona informacja podsumowująca VAT-UE? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 2 pkt 7 ustawy, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Natomiast pkt 4 art. 2 w/w ustawy stanowi, iż przez terytorium państwa trzeciego rozumie się terytorium państwa niewchodzącego w skład terytorium Wspólnoty.

W art. 36 ust. 1 ustawy ustawodawca zapisał, ze w przypadku gdy towary zostaną objęte, na terytorium kraju, procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przewozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium kraju, uważa się, iż import tych towarów będzie dokonanym na terytorium kraju. Natomiast w art. 36 ust. 2 ustawy ustawodawca zapisał, iż w przypadku gdy towary zostaną objęte, na terytorium kraju, procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, uważa się, iż import tych towarów nie będzie dokonany na terytorium kraju.

W przypadku więc, gdy przywóz towarów z państwa trzeciego następuje na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Wspólnoty, nie dochodzi do importu towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W rezultacie czynność taka pozostaje obojętna z punktu widzenia podatku od towarów i usług i nie powinna być uwzględniana przez podatnika w rozliczeniach z tytułu tego podatku oraz wykazywana w deklaracji VAT 7 po stronie podatku naliczonego.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • VAT a KUP

    Witam. Jeżeli wszystkie usługi, które są wykonywane, są zwolnione z VAT, to czy w koszty można wrzucić faktury z VAT-em? A VAT od importu ...

  • Zwolnienie z vat

    Dzień dobry, chciałbym zakupić środek transportu (autobus) w Niemczech. Wiadomo że sprzedawcy zapłacę kwotę netto, powiedzmy 150000 zł już ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: