Wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów a VAT-UE
2009-07-03 07:06
Przeczytaj także: Zakup w Szwajcarii jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru?
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatnik wskazał, że dokonuje zakupu samochodów używanych na terytorium państw trzecich. Odprawa celna tych samochodów jest dokonywana w innym państwie UE niż Polska, przykładowo w Niemczech. Tam też jest płacony podatek od importu. Następnie samochody takie sprzedawane są w komisie podatnika znajdującym się w Polsce. W związku z powyższym podatnik zadał dwa pytania. Pierwsze z nich, to czy mamy w opisanej sytuacji do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru, a jeśli tak, to w jaki sposób powinna zostać wypełniona informacja podsumowująca VAT-UE? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1. Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:
1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2. eksport towarów;
3. import towarów;
4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 2 pkt 7 ustawy, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Natomiast pkt 4 art. 2 w/w ustawy stanowi, iż przez terytorium państwa trzeciego rozumie się terytorium państwa niewchodzącego w skład terytorium Wspólnoty.
W art. 36 ust. 1 ustawy ustawodawca zapisał, ze w przypadku gdy towary zostaną objęte, na terytorium kraju, procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przewozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium kraju, uważa się, iż import tych towarów będzie dokonanym na terytorium kraju. Natomiast w art. 36 ust. 2 ustawy ustawodawca zapisał, iż w przypadku gdy towary zostaną objęte, na terytorium kraju, procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, uważa się, iż import tych towarów nie będzie dokonany na terytorium kraju.
W przypadku więc, gdy przywóz towarów z państwa trzeciego następuje na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego Wspólnoty, nie dochodzi do importu towarów w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W rezultacie czynność taka pozostaje obojętna z punktu widzenia podatku od towarów i usług i nie powinna być uwzględniana przez podatnika w rozliczeniach z tytułu tego podatku oraz wykazywana w deklaracji VAT 7 po stronie podatku naliczonego.
oprac. : Ministerstwo Finansów