Udostępniony pakiet biurowy a przychód pracownika
2009-07-01 07:40
Przeczytaj także: Kawa dla pracownika bez podatku dochodowego
W związku z powyższym Spółka wskazuje, iż udzielenie pracownikowi prawa do korzystania z licencji do użytku na komputerze domowym bez wynagrodzenia, nie może być traktowane jako świadczenie nieodpłatne, ponieważ pracownik nie nabywa prawa do korzystania z oprogramowania w celach innych niż służbowe, co potwierdza w oświadczeniu. Pracownik nie uzyskuje więc żadnej korzyści kosztem pracodawcy. Pracodawca dzięki udostępnieniu pracownikowi możliwości korzystania z oprogramowania na komputerze osobistym zyskuje dodatkową możliwość zarządzania czasem pracownika. Jest to również wygodne rozwiązanie dla pracownika, gdyż pozwala mu na swobodny wybór miejsca i czasu pracy. Możliwość ta wiąże się jednak jedynie z jego obowiązkami służbowymi, gdyż celem udostępnienia pakietu biurowego pracownikom jest wykonywanie zadań zleconych przez Spółkę w ramach stosunku pracy na komputerze domowym.
Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach potwierdzają że świadczenia przekazane w celu wykonywania zadań służbowych nie stanowią źródła przysporzenia dla pracownika, a ich wartość nie może być doliczana do przychodu pracownika.
Powyższe zostało potwierdzone przez Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź -Górna w cytowanym powyżej postanowieniu. Zostało ono wydane w stanie faktycznym dotyczącym nieodpłatnego udostępniania pracownikom, odzieży służbowej. Naczelnik stwierdził w nim, że: „Pracownik odzież tą używa wyłącznie w czasie pracy, a zatem nie może nią dysponować w sposób swobodny, a tym samym korzystać z niej poza pracą. Trudno zatem mówić w tej sytuacji o czerpaniu przez pracownika z tego tytułu jakichkolwiek korzyści. Korzyści może odnieść Pani jako pracodawca. W związku tym w opinii tutejszego organu nie można uznać, że korzystanie wyłącznie w godzinach pracy z należącej do pracodawcy odzieży oznaczonej marką XXX będzie mieścić się w pojęciu nieodpłatnych świadczeń, gdyż trudno je uznać za przysporzenie majątku pracownika posiadające konkretny wymiar finansowy. Tym samym w wymienionym zakresie nie mają zastosowania przepisy art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”. Podobną opinie wyraził również Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta w postanowieniu z dnia 16 lipca 2007 r. (PD/415-95/07).
Podobnie wygląda sytuacja w przypadku udostępnienie pracownikowi samochodu służbowego wyłącznie na cele zakładu pracy i w związku z prowadzoną przez niego działalnością nie stanowi dla pracownika przychodu podlegającego u niego opodatkowaniu. Dopiero gdy pracodawca w przepisach o wynagradzaniu przyznaje jednak pracownikowi prawo wykorzystywania samochodu służbowego również na cele prywatne i pracownik korzysta z tego uprawnienia w ten sposób, że wyjeżdża udostępnionym samochodem np. na urlop wraz z rodzina to takie udostępnienie należy traktować jako świadczenie podlegające opodatkowaniu.
Zgodnie z powyżej powołanymi stanowiskami zarówno doktryny jak i praktyki nie może być mowy o nieodpłatnym świadczeniu, w sytuacji gdy pracownik otrzymuje jedynie narzędzie służące do prawidłowego wykonywania obowiązków służbowych. Dodatkowo zobowiązuje się do niewykorzystywania tego narzędzia w celach innych niż służbowe. Trudno takie świadczenie uznać za przysporzenie majątkowe po stronie pracownika, gdyż samo w sobie, zważywszy na ograniczające oświadczenie składane przez pracownika, nie ma ono dla niego dodatkowej wartości. Dopiero, gdy powiążemy to świadczenie ze stosunkiem pracy stanowi ono wartość, ponieważ pracownik może wykonać swoją prace w dowolnym miejscu i czasie na komputerze osobistym.
Podsumowując Spółka stoi na stanowisku, iż korzystanie przez pracownika z licencji do użytku na komputerze domowym nie skutkuje powstaniem u pracownika przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. W związku z tym Spółka nie jest zobowiązana do uwzględniania tego przychodu przy poborze zaliczki na podatek dochodowy.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów