Korekta zeznania a 1 proc. dla OPP
2009-06-30 09:45
Przeczytaj także: 1 proc. podatku za 2008 r. dla OPP
Od 2003 roku podatnicy mają możliwość dzielenia się swoim podatkiem dochodowym z wybranymi organizacjami pożytku publicznego. W ostatnich latach znacząco ewoluowały zasady przekazywania pieniędzy.Najpierw podatnik sam dokonywał wpłaty pieniędzy na konto organizacji pożytku publicznego i wpisywał w zeznaniu kwotę odliczenia.
Następnie w zeznaniu podatkowym podatnicy wskazywali wysokość kwoty, którą postanowili przekazać (nie więcej jednak niż 1 proc. podatku należnego) oraz dane wybranej organizacji pożytku publicznego, a samym przelaniem pieniędzy zajmowały się urzędy skarbowe. Czynności takiej można było jednak dokonać tylko w zeznaniu rocznym – prawo to nie przysługiwało w przypadku korekty.
Inaczej jednak jest obecnie lecz i tutaj ustawodawca wprowadził pewne obwarowania. Otóż zgodnie z dodanym 01 grudnia 2008 r. art. 45c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, na wniosek podatnika (złożony w zeznaniu podatkowym) przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu OPP na dany rok, kwotę w wysokości nienieprzekraczającej 1 % podatku należnego wynikającego:
- z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia, albo
- z korekty tego zeznania, jeżeli została dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
Warunkiem przekazania przez organ podatkowy powyższej kwoty jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego wynikającego z zeznania nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
Organy podatkowe natomiast przekazują powyższe pieniądze na rzecz organizacji pożytku publicznego w lipcu i sierpniu tego roku, w którym zeznanie to jest składane (czyli w przypadku zeznań rocznych za rok 2008 w lipcu i sierpniu roku 2009). Przelewane kwoty są pomniejszane o koszty przelewu.
Termin składania zeznań rocznych za 2008 r. upłynął 30 kwietnia 2009 r. Tym samym jedynie w korektach złożonych do końca czerwca można podzielić się swoim podatkiem z organizacjami pożytku publicznego.
Powyższego nie należy oczywiście mylić z prawem do złożenia korekty. To bowiem co do zasady przysługuje podatnikowi tak długo, aż nie przedawni się zobowiązanie podatkowe (pięć lat).
Ważne
- w przypadku korekty zeznania rocznego, z możliwości przekazania 1 proc. podatku na rzecz OPP mogą skorzystać jedynie ci podatnicy, którzy korektę tę złożą w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego
- warunkiem przekazania pieniędzy na rzecz OPP przez organ podatkowy jest uregulowania zobowiązania podatkowego wynikającego z zeznania w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego
- podatnik może złożyć korektę zeznania oraz uregulować należny podatek w terminie późniejszym, lecz w takiej sytuacji nie podzieli się nim z organizacją pożytku publicznego
- w jednym zeznaniu można wskazać tylko jedną OPP, z którą chcemy podzielić się podatkiem
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl