eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweUsługi spedycji a odliczenie podatku VAT

Usługi spedycji a odliczenie podatku VAT

2009-06-22 11:58

Ogólna zasada w ustawie o podatku od towarów i usług wskazuje, iż podatnik może odliczyć podatek naliczony z faktury w miesiącu jej otrzymania (przy spełnieniu pewnych dodatkowych warunków). A jak sytuacja wygląda w przypadku usług spedycji?

Przeczytaj także: Przedwczesna faktura a odliczenie podatku VAT

Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie, konieczne jest przeanalizowanie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie tylko od strony podatku naliczonego, ale także należnego.

Usługi spedycji zostały objęte szczególnym momentem powstania obowiązku podatkowego. Jak wskazuje art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy, obowiązek podatkowy powstaje tutaj z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż trzydziestego dnia, licząc od dnia wykonania tych usług. Także i uregulowania w zakresie wystawienia faktur VAT są tutaj inne, niż w większości przypadków. Jak bowiem wskazuje §11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-5 i 7-11, ust. 16a oraz ust. 16b ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Faktury takie nie mogą być jednak wystawione wcześniej niż 30-tego dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (§11 ust. 2 rozporządzenia).

Fakturę można zatem wystawić tutaj na długo przed wykonaniem usługi aż do 30-tego dnia po jej wykonaniu.

Art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy wskazuje, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Z kolei art. 86 ust. 12 ustawy (w brzmieniu obowiązującym od 01 grudnia 2008 r.) mówi, że w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c (czyli faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług bądź od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu), przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Powyższego art. 86 ust. 12 nie stosuje się jednak m.in. w sytuacji, gdy faktura dokumentuje czynności, od których obowiązek podatkowy powstał zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1, 2, 4, 7, 9-11, o czym mówi dodany z dniem 01 grudnia 2008 r. art. 86 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług.

Zestawiając powyższe przepisy można zatem dojść do wniosku, iż w przypadku usług spedycji (tyczy się to także usług transportowych), prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w okresie rozliczeniowym (miesiącu bądź kwartale w zależności od wybrania sposobu rozliczania podatku od towarów i usług), w którym podatnik otrzymał fakturę te usługi dokumentującą. Przypomnijmy także w tym miejscu, iż podatek z takiej faktury można odliczyć w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: