Wieczyste użytkowanie gruntu i sprzedaż budynku a VAT
2009-06-10 06:14
Przeczytaj także: Prawo wieczystego użytkowania jako dostawa towaru w VAT
Począwszy od 1 grudnia 2008 r. przepisy ustawy o VAT jednoznacznie wskazują, że art. 29 ust. 5 ustawy o VAT nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli. W myśl natomiast art. 29 ust. 5 w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Jak wynika z treści tego przepisu, dotyczy on dostawy budynków związanych z gruntem. W omawianym przypadku mamy natomiast do czynienia z oddaniem nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste, z jednoczesną sprzedażą położonych na niej budynków. Jest to zatem czynność inna niż ta, o której mowa w art. 29 ust. 5 ustawy o VAT.Przykład
Gmina Teofile oddała 2 stycznia 2009 r. w wieczyste użytkowanie grunt wyceniony na 100.000 zł. Na gruncie tym położony jest budynek użytkowy, wybudowany w 1994 r. Budynek ten od 2000 r. do momentu sprzedaży był przez gminę wynajmowany. Cenę budynku określono na 80.000 zł. Dostawa budynku będzie podlegała zwolnieniu od VAT, natomiast oddanie w wieczyste użytkowanie gruntu będzie podlegało opodatkowaniu VAT ze stawką 22%.
Podobny do poruszonego w powyższym przykładzie problem (lecz pojawiający się w poprzednim stanie prawnym) rozstrzygnął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w wydanej przez siebie interpretacji (z 10 października 2008 r., nr ILPP1/443-689/08-3/KG). Dotyczyła ona stanu faktycznego, w którym część budynku wzniesiona została przez spółkę na gruncie należącym do Skarbu Państwa. W celu uporządkowania stanu prawnego nieruchomości podatnik oddał spółce w wieczyste użytkowanie ww. grunt oraz dokonał transakcji przeniesienia prawa własności części budynku usytuowanego na tym gruncie, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W odpowiedzi organ podatkowy stwierdził, że opodatkowaniu VAT podlega wyłącznie ustanowienie prawa użytkowania wieczystego gruntu, która to czynność stanowi podstawę opodatkowania przedmiotowej transakcji.
Warto w tym miejscu podkreślić, iż od 1 grudnia 2008 r. nie ma już wątpliwości, że w przypadku oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli - z podstawy opodatkowania wyodrębnia się wartość gruntu.
Podstawa prawna: art. 29 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o VAT.
Poradnik „VAT w praktyce” to serwis informacyjny, w którym zawsze znajdziesz aktualne informacje, porady.
oprac. : VAT w praktyce