Wydatki na leczenie pracownika w delegacji a koszty firmy
2009-06-05 11:24
Przeczytaj także: Impreza integracyjna a koszty i przychody podatkowe
OdpowiedźW pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, że obowiązek zwrotu pracownikowi kosztów leczenia poniesionych w czasie podróży służbowej wynika wprost z przepisów prawa. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej (§ 12 pkt 1) w razie choroby powstałej podczas podróży pracownikowi przysługuje zwrot udokumentowanych kosztów leczenia za granicą oraz leków.
Przepisy prawa podatkowego nie regulują jednak wprost kwestii ewentualnego zwrotu pracownikom wydatków. Od 1 stycznia 2007 r. nie obowiązuje już art. 16 ust. 1 pkt 65 updop, który stanowił, że ”nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem poniesionych kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw”. A zatem w obecnie obowiązującym stanie prawnym wydatki na świadczenia zdrowotne rozliczane są na zasadach ogólnych. Kwestię tę potwierdzają również organy podatkowe.
Czy wydatki na leczenie pracownika można zaliczyć do kosztów podatkowych?
W związku z tym, że kwestia zaliczenia omawianych wydatków do kosztów uzyskania przychodów musi być rozpatrywana na zasadach ogólnych, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czy wydatek ten wiąże się z możliwością osiągnięcia przychodu przez podatnika (w tym przypadku przez spółkę). Mimo iż w omawianym przypadku związek ten nie ma charakteru bezpośredniego, to należy uznać, że stan zdrowia pracownika przebywającego w delegacji (a więc w czasie wyjazdu, podczas którego pracownik wykonuje czynności na rzecz pracodawcy) jak najbardziej przekłada się na możliwość osiągania przychodów przez pracodawcę lub też zachowania albo zabezpieczenia przez niego źródła przychodów. Dzięki profesjonalnej opiece medycznej może ulec ograniczeniu absencja pracownika w pracy - o ile po zakończeniu leczenia powrócił on do kraju. Jeżeli natomiast pracownik po zakończeniu leczenia kontynuował swój wyjazd służbowy, należy przyjąć, że leczenie zapewne przełożyło się na efektywność wykonywanych przez niego zadań.
Czy zwrócone pracownikowi koszty leczenia należy zaliczyć do jego dochodu?
W związku z tym, że zwrot kosztów leczenia pracownika spółki dotyczył leczenia w komercyjnym zakładzie opieki zdrowotnej należy przyjąć, że nastąpił – z podatkowego punktu widzenia – zakup na rzecz pracownika usługi medycznej. Podkreślenia wymaga jednak fakt, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 updof wolne od opodatkowania są diety i inne należności za czas:
a. podróży służbowej pracownika,
b. podróży osoby niebędącej pracownikiem
- do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.
W jakiej wysokości wydatki na leczenie będą zwolnione z opodatkowania?
Obowiązek zwrotu pracownikowi kosztów leczenia podczas podróży służbowej wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Przepisy nie wprowadzają jednak żadnego limitu, do którego przysługiwałby pracownikowi zwrot kosztów leczenia. Istotne jest tylko udokumentowanie poniesionych wydatków na leczenie w podróży. A zatem pracownikowi należy się zwrot całości kosztów leczenia za granicą (poniesionych podczas podróży służbowej). Kwota ta będzie w całości wolna od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Podstawa prawna:
- art. 15 ust. 1 updop,
- art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 16 updof,
- § 12 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. z 2002 r. nr 236, poz. 1991 ze zm.).
Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.
oprac. : Aktualności księgowe