eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowePodatnik zwolniony z VAT a nota korygująca

Podatnik zwolniony z VAT a nota korygująca

2009-05-29 12:55

Błędy na fakturach i fakturach korygujących w niektórych przypadkach można korygować notami korygującymi. Wystawiają je nabywcy towarów i usług, którymi z reguły są czynni podatnicy VAT. Czy prawo takie przysługuje także podatnikom zwolnionym z podatku VAT? A jak postępować w przypadku, gdy błędy zawiera nie faktura VAT a rachunek?

Przeczytaj także: Nota korygująca a podatnik zwolniony z VAT

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług wskazuje, iż nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12 (tj. danych dotyczących jednostki miary, ilości, ceny jednostkowej, stawki podatku, kwoty podatku, wartości brutto itp.), może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą (§ 15 ust. 1. rozporządzenia). Notę taką należy wysłać wystawcy faktury wraz z kopią, po czym ten (jeżeli akceptuje treść noty) powinien potwierdzić ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej.

Rodzi się tutaj pytanie, czy noty te mogą wystawiać podatnicy zwolnieni z podatku VAT? Wszak notę korygującą powyższy przepis nazywa fakturą. Z kolei prawo do wystawiania faktur VAT mają jedynie czynni podatnicy VAT.

Analizując przepisy rozporządzenia można jednak dojść do wniosku, iż ustawodawca rozróżnia dokument zwany „faktura VAT” i dokument zwany „faktura”. Można to zauważyć w kilku miejscach (faktura jest tutaj pojęciem szerszym od faktury VAT). I tak §4 rozporządzenia wskazuje, iż czynni podatnicy VAT wystawiają faktury oznaczone wyrazami „FAKTURA VAT”. Natomiast §15 ust. 1 rozporządzenia mówi, iż nota korygująca jest fakturą. Podobnie §17 rozporządzenia mówi, iż za fakturę uważa się także inne dowody, takie jak np. rachunki, które wystawiają podatnicy nieobowiązani do wystawiania faktur VAT.

Jak wynika z powyższego, jedynie czynni podatnicy VAT są upoważnieni do wystawienia faktur VAT. Natomiast podatnicy zwolnieni z VAT są uprawnieni do wystawiania faktur, a nie faktur VAT.

Z przytoczonych przepisów wynika także, iż nota korygująca jest fakturą, a nie fakturą VAT. Dodatkowo w podanym wyżej §15 ust. 1 rozporządzenia ustawodawca nie nakłada dodatkowych warunków dotyczących nabywców uprawnionych do wystawiania takich dokumentów (co wprost wskazał przy fakturach VAT). Co za tym idzie, należy uznać, że dowód ten może wystawić nie tylko czynny podatnik VAT, ale także korzystający ze zwolnienia (zarówno przedmiotowego jak i podmiotowego).

Nota korygująca do rachunku

Z przytoczonych przepisów wynika, iż noty korygujące wystawia się do faktur lub faktur korygujących, które zawierają pomyłki dotyczące informacji zawartych na tych dokumentach, w tym zwłaszcza w zakresie danych sprzedawcy i nabywcy bądź inne z podanymi wyjątkami. Ustawodawca nie wskazał tutaj, iż mają one zastosowanie jedynie do informacji zawartych na fakturach VAT, a na dokumentach, które są traktowane jak faktury.

Jak natomiast podano wyżej, za fakturę uznaje się m.in. rachunek (§17 pkt 5 rozporządzenia). Na tej podstawie można sądzić, iż notę korygującą wystawia się również i do takiego dokumentu (oczywiście o ile zawiera on błędy inne niż dotyczące jednostki miary, ceny, ilości, wartości itp.).

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: