eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweInstalacja sanitarna budynku a koszty firmy

Instalacja sanitarna budynku a koszty firmy

2009-05-27 13:11

Nakłady ponoszone na posiadane przez firmę nieruchomości należy albo zaliczać bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów albo też odnosić w koszty w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne. Wszystko zależy od tego, czy dotyczą one remontu czy też modernizacji tej nieruchomości. Jest tak nie tylko w przypadku nakładów na samą nieruchomość, ale także na wyposażenie w niej się znajdujące.

Przeczytaj także: Ocieplenie budynku = ulepszenie czy remont?

Rozpatrzmy następującą sytuację: w budynku firmowym wykonano instalację sanitarną. Jak rozliczyć wydatki na powyższe? – zaliczyć bezpośrednio do kosztów, czy też powiększyć wartość początkową tego budynku od której są ustalane odpisy amortyzacyjne?

W pierwszej kolejności należy rozważyć, czy ta instalacja sanitarna stanowi oddzielny środek trwały, czy też wchodzi w skład tegoż budynku. Z pomocą tutaj przychodzi nam Klasyfikacja Środków trwałych. W uwagach szczegółowych do grupy 1 – „budynki i lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawdo do lokalu niemieszkalnego” znalazł się zapis, który wskazuje iż do wyposażenia budynku zalicza się wszelkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku np. wbudowane meble.

W związku z powyższym instalacji sanitarnej nie można uznać jako oddzielnego środka trwałego. Wchodzi ona w skład budynku. Tym samym nakłady na taką instalację należy uznać za nakłady na ten budynek.

Powstaje zatem pytanie, czy te nakłady miały na celu remont czy też ulepszenie. W pierwszym przypadku wydatki takie zaliczymy bowiem bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, w drugim natomiast powiększą one wartość początkową środka trwałego, od której są dokonywane odpisy amortyzacyjne.

Jak wskazuje art. 22g ust. 17 zdanie drugie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Natomiast pojęcie remontu nie zostało zdefiniowane przez powyższą ustawę. Przyjmuje się jednak, że z remontem mamy do czynienia w przypadku utrzymania lub odtworzenia pierwotnego stanu technicznego i użytkowego danego środka trwałego (w tym m.in. poprzez wymianę zużytych części na nowe).

W związku z powyższym należy ustalić, czy poczynione nakłady miały na celu jedynie odtworzenie wyeksploatowanej już instalacji sanitarnej. Jeżeli tak, to należy je zaliczyć do remontu i uznać za koszty uzyskania przychodów w momencie poniesienia. Jeżeli natomiast powyższe nakłady miały charakter ulepszenia budynku (np. montaż instalacji sanitarnej w tych częściach budynku, gdzie jej wcześniej nie było), to powiększą one wartość początkową środka trwałego (budynku) i będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: