Sprzedaż gruntu rolnego bez podatku?
2009-05-21 10:54
Przeczytaj także: Sprzedaż ziemi rolnej w podatku dochodowym
Grunt nie może utracić charakteru rolnego
Bardzo istotny jest także drugi warunek zwolnienia, który wskazuje iż wskutek tej sprzedaży grunt nie może utracić charakteru rolnego. Niestety ustawodawca nie sprecyzował, jak należy powyższe rozumieć. Co za tym idzie, właśnie ten warunek jest bardzo często powodem sporów pomiędzy organami podatkowymi a fiskusem. Jak zatem należy powyższe rozumieć? Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od danego stanu faktycznego. Obecnie posiadamy pewien dorobek zarówno w zakresie interpretacji jak i orzeczeń sądowych, które mogą nam pomóc przy rozwiązaniu tego problemu.
I tak Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 09.04.2009 r. nr IPPB4/415-49/09-2/PJ stwierdził, iż „Dla oceny, czy dokonana transakcja skutkuje utratą charakteru rolnego gruntu, decyduje cel jego nabycia, faktyczny zamiar nabywcy co do przeznaczenia nieruchomości, bądź inne okoliczności związane z daną transakcją. Chodzi tu o faktyczną, a nie jedynie prawną utratę charakteru rolnego.
Fakt zakupu nieruchomości gruntowej przez firmę developerską, wskazuje na cel dokonanego zakupu. Nie zmieni tego okoliczność powołana przez Wnioskodawczynię, jakoby w okresie od daty sprzedaży ( luty 2008 r.) do grudnia 2008 r. nie nastąpiła zmiana charakteru rolnego.”
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 18.07.2008 r. nr IPPB1/415-541/08-4/PJ wskazał, że „Dla oceny czy dokonana transakcja skutkuje utratą charakteru rolnego gruntu, decydujące znaczenie ma cel jego nabycia, faktyczny zamiar nabywcy co do przeznaczenia nieruchomości, bądź inne okoliczności związane z daną transakcją. Faktyczne przekształcenie sposobu użytkowania gruntów może wynikać bezpośrednio z aktu notarialnego, nawet wówczas, gdy nieruchomość taka umiejscowiona jest w planie zagospodarowania przestrzennego jako nieruchomość położona na terenach upraw rolnych. Chodzi tu o faktyczną, a nie jedynie prawną utratę charakteru rolnego przez nieruchomość.”
Pogląd taki wyraził także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 26.06.2008 r. nr IBPB2/415-593/08/MM (KAN-3153/03/08).
Podobnie przepis ten interpretują sądy. Przykładowo w wyroku z 11 grudnia 1996 r. NSA w Warszawie (sygn. akt III SA 1025/95) stwierdził, iż utrata charakteru rolnego lub leśnego gruntów w rozumieniu art. 21 ust. l pkt 28 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej lub leśnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania, łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia.
Do powyższego przychylił się m.in. WSA w Białymstoku, który w sentencji do wyroku z dnia 03.03.2004 r. (sygn. akt SA/Bk 1306/03) przytoczył glosę R. Budzinowskiego do powyższego wyroku, w której to zauważa on ponadto, iż „...przekształcenie sposobu wykorzystywania gruntów może wystąpić już bezpośrednio po sprzedaży. W takiej sytuacji związek miedzy utratą rolnego, czy leśnego charakteru gruntu a sprzedażą jest oczywisty. Jednakże przekształcenie dotychczasowego sposobu wykorzystywania gruntów, może być procesem rozłożonym w czasie. Jest to zrozumiałe ze wzglądu na konieczność zmiany przeznaczenia terenu, czy uzyskania przez nabywcę określonych decyzji, umożliwiających to przekształcenie. W takiej sytuacji należałoby zawsze wykazać, że istnieje związek pomiędzy zaniechaniem dotychczasowego i rozpoczęciem innego sposobu wykorzystania gruntu, a sprzedażą.” (zob. glosa opublikowana w OSP 1999, nr 4, poz. 76).
1 2
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl