eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweSprzedaż gruntu rolnego bez podatku?

Sprzedaż gruntu rolnego bez podatku?

2009-05-21 10:54

Sprzedaż gruntów przed upływem pięciu lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło ich nabycie co do zasady jest opodatkowane podatkiem dochodowym. Ustawodawca przewidział tutaj jednak pewne zwolnienia. Jedno z nich odnosi się do gruntów rolnych.

Przeczytaj także: Sprzedaż ziemi rolnej w podatku dochodowym

Przypomnijmy, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie.

Powyższe odnosi się m.in. do gruntów, w tym także rolnych. Dla tego typu nieruchomości ustawodawca przewidział jednak pewne szczególne zwolnienie. Otóż, jak wskazuje art. 21 ust. 1 pkt 28 updof, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny (w takim kształcie przepis ten obowiązuje od 01 stycznia 2009 r. wcześniej wskazywał on, iż zwolnienie to nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku ze sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny).

Jak można zauważyć, powyższy przepis wskazuje pewne warunki, które trzeba spełnić, aby ze zwolnienia skorzystać. Mianowicie, przede wszystkim zbywana nieruchomość musi stanowić całość lub część gospodarstwa rolnego oraz w wyniku tej sprzedaży – w przypadku gruntu – nie może on utracić charakteru rolnego.

Co jest gospodarstwem rolnym?

Definicja gospodarstwa rolnego znajduje się w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Zgodnie z nim za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza), o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Za działalność rolniczą uważa się natomiast produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego fermowego oraz chów i hodowlę ryb (art. 2 ust. 2 tejże ustawy).

Nie trzeba sprzedawać całego gospodarstwa

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, iż nie trzeba sprzedawać całej nieruchomości, aby ze zwolnienia skorzystać. Ma ono bowiem zastosowanie zarówno w przypadku sprzedaży całego gospodarstwa jak i tylko jego części. Dodatkowo ustawodawca nie wskazał tutaj, jaka powinna być minimalna powierzchnia sprzedawanych gruntów. Może to być zatem 0,5 ha czy też 50 ha. Prawo do zwolnienia będzie tutaj zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku przysługiwać na tych samych zasadach. Ważne aby w momencie sprzedaży grunty te wchodziły w skład gospodarstwa rolnego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: