eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweRemont środka trwałego a wartość początkowa

Remont środka trwałego a wartość początkowa

2009-05-14 07:02

Wydatki z tytułu remontu środków trwałych podatnicy z reguły odnoszą bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów. Nie powiększają one wartości początkowej takiego składnika majątku, od której są naliczane odpisy amortyzacyjne. Inaczej jednak jest w przypadku remontów środków trwałych, które jeszcze nie zostały oddane do używania.

Przeczytaj także: Budynek na cudzym gruncie jako inwestycja w obcym środku trwałym?

Załóżmy, że podatnik kupił środek trwały (np. nieruchomość – budynek), który jeszcze przed oddaniem do używania wyremontował (np. położenie tynków, malowanie ścian, wymiana stolarki okiennej itd.). Remont ten był niezbędny do tego, aby środek trwały mógł spełniać swoje funkcje. Czy wydatki na powyższy remont podatnik może zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów?

Jak wskazuje art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof), jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

W naszej sytuacji, trudno mówić o tym, iż nabyty środek trwały był ulepszany. Podatnik przeprowadził w nim zwykły remont. Wydatki takie w niemalże wszystkich sytuacjach zalicza się do kosztów pośrednich prowadzonej działalności gospodarczej i potrąca się je w dacie poniesienia (art. 22 ust. 5c updof). W powyższym przykładzie należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż remont tego środka trwałego był dokonany co prawda po jego nabyciu, lecz jeszcze przed przekazaniem do używania. Ta informacja przesądza o tym, że wydatki z nim związane powiększą wartość początkową tego składnika majątku i będą odnoszone w koszty uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Dlaczego?

Art. 22a ust. 1 updof wskazuje, iż amortyzacji podlegają składniki majątku (budowle, budynki, lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu a także inne przedmioty), które są kompletne i zdatne do użytku w dniu ich przyjęcia do używania. Jak podkreśla Ministerstwo Finansów w interpretacji z dnia 22.12.2008 r. nr DD6/8213/254/MDA/08/PK-456/08, w sytuacji, gdy remont jest dokonany jeszcze przed oddaniem środka trwałego do używania, wydatki na ten cel powinny zwiększać jego wartość początkową, od której będą naliczane odpisy amortyzacyjne właśnie ze względu na powyższą definicję. Ponadto wartością początkową w przypadku odpłatnego nabycia środka trwałego jest bowiem jego cena nabycia (art. 22g ust. 1 pkt 1 updof), za którą uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego (art. 22g ust. 3 updof). Zdaniem resortu finansów do kosztów tych należy doliczyć koszty remontu środka trwałego naliczone do dnia przekazania go do używania.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: