eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaOdliczenie VAT od paliwa wlewanego do zbiornika

Odliczenie VAT od paliwa wlewanego do zbiornika

2009-05-08 07:41

Faktura dokumentująca zakup paliwa wlewanego do zbiornika znajdującego się na terenie firmy nie musi zawierać numeru rejestracyjnego, gdyż paliwo to nie jest wlewane bezpośrednio do baku samochodu. Odliczenie podatku VAT będzie przysługiwało od tej części paliwa, która będzie służyć do napędu samochodów innych niż osobowe. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 17.04.2009 r. nr IPPP3/443-89/09-2/CS.

Przeczytaj także: MF: VAT naliczony od zakupu paliwa i samochodów

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wskazał, że w prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje samochody ciężarowe i osobowe. Do tej pory paliwo było tankowane bezpośrednio do baków tych pojazdów. Jednakże w celu obniżenia kosztów oraz usprawnienia organizacji, zamierza on kupić dystrybutor i następnie kupować paliwo (olej napędowy) hurtowo, które będzie wlewane do dystrybutora. W związku z tym samochody podatnika będą tankowane na terenie jego przedsiębiorstwa. Faktury za powyższe paliwo nie będą zawierać numeru rejestracyjnego pojazdu. W związku z powyższym zadano pytanie czy i kiedy podatnik będzie miał prawo obniżyć podatek należny o kwotę podatku naliczonego za to paliwo oraz w jaki sposób powinien dokumentować wykorzystanie paliwa z dystrybutora do poszczególnych samochodów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 i art. 124.

Na mocy art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Ograniczenie to dotyczy paliwa zużywanego do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony – za wyjątkiem pojazdów wskazanych w art. 86 ust. 4 cyt. ustawy.

Z uwagi na powyższe uregulowania stwierdzić należy, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytego paliwa do napędu samochodów wykorzystywanych w działalności gospodarczej uzależnione jest od łącznego spełnienia następujących przesłanek:

* wykorzystywane samochody służą działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług,
* samochody zaliczone zostały do kategorii pojazdów nie wymienionych w art. 86 ust. 3, z zastrzeżeniem ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ograniczenie to dotyczy samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3.5 tony, za wyjątkiem pojazdów wskazanych w art. 86 ust. 4 pkt 1-6, a także przypadków określonych w ust. 7 tego artykułu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: