Grunt jako towar a ewidencja w PKPiR
2009-05-06 07:05
Przeczytaj także: Działki budowlane jako towar handlowy w PKPiR
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatniczka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu nieruchomościami. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, koszty rozlicza metodą uproszczoną, a w podatku dochodowym korzysta z opodatkowania podatkiem liniowym. W styczniu 2009 r. brała udział w licytacji komorniczej w wyniku której kupiła grunt z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. W związku z powyższym zadała pytanie, czy zakup tego gruntu powinna wykazać w kolumnie 10 księgi a na koniec roku w remanencie końcowym (jeżeli wcześniej grunt ten nie zostanie sprzedany) oraz czy podatek od nieruchomości od tego gruntu należy wykazać w kolumnie 13 księgi? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
W przepisie art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy wskazano, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów.
Wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.
Powołany przepis nie będzie miał jednak zastosowania w przedmiotowej sprawie, gdyż z racji specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej, zakupione grunty na sprzedaż stanowić będą towar handlowy.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie kupna-sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, a zdarzenia gospodarcze ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów metodą uproszczoną. W styczniu 2009 r. nabyła nieruchomość gruntową z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży.
W związku z powyższym zakupiony grunt będzie stanowić towar handlowy i jako towar handlowy powinien być ujmowany w prowadzonej przez Wnioskodawczynię ewidencji księgowej.
oprac. : Ministerstwo Finansów