Przychody i koszty a podatek dochodowy od osób prawnych
2009-05-05 12:04
Przeczytaj także: Zwrot kosztów dojazdu weterynarza prowadzącego firmę
Do 30.11.2008 r. VAT naliczony związany z wydatkami na reprezentację mógł być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ był to podatek, o który podatnikowi VAT nie przysługiwało obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT. Możliwość zaliczenia tego podatku do kosztów wynikała z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 ust. 1 lit. a) tiret drugi ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
5. Jak należy wyliczyć podatkowe różnice kursowe, gdy między dniem zarachowania przychodu wyrażonego w walucie obcej, a dniem faktycznego jego otrzymania występują różne kursy walut?
Wyliczenia różnic kursowych w tym przypadku należy dokonać poprzez porównanie przychodu zarachowanego w walucie obcej wg kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu z przychodem otrzymanym, przeliczonym według faktycznie zastosowanego kursu waluty z dnia zapłaty, np. kursu kupna walut ogłoszonego przez bank, z którego usług podatnik korzysta (banku prowadzącego rachunek podatnika, na który wpłynęła waluta) (art. 15a ust. 2 pkt 1 i art. 15a ust. 3 pkt 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654, ze zm.).
Ustalenie wartości faktycznie otrzymanego przychodu wg kursu faktycznie zastosowanego nie uległo zatem co do zasady zmianie w stosunku do 2006 r. Nowością jest, iż jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień (art. 15a ust. 4 wymienianej ustawy o podatku dochodowym). Sytuacja taka będzie miała miejsce w szczególności, gdy podatnik korzysta z rachunku walutowego banku zagranicznego, w którym nie jest ogłaszany kurs określonej waluty.
Jeśli przychód należny, zarachowany był niższy od faktycznie uzyskanego w dniu zapłaty, to powstaną dodatnie różnice kursowe zwiększające przychody (art. 15a ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
W przypadku, gdy przychód należny, zarachowany był wyższy od faktycznie uzyskanego w dniu zapłaty, to powstaną ujemne różnice kursowe, zwiększające koszty uzyskania przychodów (art. 15a ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
6. Czy wydatki ze środków obrotowych firmy na zorganizowanie imprezy integracyjnej dla pracowników spółki kapitałowej będą kosztem uzyskania przychodów?
Zgodnie z art. 15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1, który zawiera katalog wydatków nie zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. Koszty imprezy integracyjnej nie są zatem automatycznie kosztem uzyskania przychodów. Aby wydatki na imprezę integracyjną można było zaliczyć do kosztów podatkowych muszą zostać spełnione warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że podatnik chcąc zaliczyć wydatki na spotkanie integracyjne do kosztów podatkowych powinien umieć wykazać, że spotkanie integracyjne miało za zadanie poprawę atmosfery w pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, a przez to zwiększenie efektywności ich pracy.
oprac. : eGospodarka.pl