eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweZaniechanie poboru podatku dochodowego

Zaniechanie poboru podatku dochodowego

2009-04-30 12:25

W dniu 21 kwietnia 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 kwietnia 2009 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i osób prawnych od niektórych dochodów (przychodów).

Przeczytaj także: Zaniechanie poboru podatku: nowe rozporządzenie

Na podstawie art. 22 § 1 Ordynacji podatkowej minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, w przypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników zaniechać w całości lub w części poboru podatków, określając rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie.

Rozporządzenie określa, że środki przyznane osobom fizycznym i osobom prawnym w ramach działania 6.2 poświęconego wsparciu oraz promocji przedsiębiorczości i samozatrudnienia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki nie będą ulegały opodatkowaniu pod warunkiem że zostaną przeznaczone na:
  • rozwój przedsiębiorczości, w tym na cele inwestycyjne, dla uczestników projektu, którzy w ramach projektu zarejestrowali działalność gospodarczą lub zarejestrowali się w Krajowym Rejestrze Sądowym, do wysokości 40 tys. zł lub 20 tys. zł na członka spółdzielni w przypadku spółdzielni,
  • wsparcie pomostowe w postaci pomocy finansowej wypłacanej miesięcznie przez okres do 6 lub do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia (uruchomienia) działalności gospodarczej
- stanowiących pomoc de minimis udzielaną na warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 6 maja 2008 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Zaniechanie poboru podatku ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 26 maja 2008 r. do dnia 31 grudnia 2009 r.

Zaniechanie poboru podatkowego od osób fizycznych i prawnych w wyżej wymienionych wypadkach przyczyni się do rozwoju małych przedsiębiorstw o niskim kapitale, dla których zwolnienie z podatku nawet przy stosunkowo niewielkich jak na działalność gospodarczą kwotach jest dużą ulgą.

Podkreślić należy, że wydanie rozporządzenia dzięki uszczegółowieniu przepisów pozwoli uniknąć sprzecznych rozstrzygnięć izb skarbowych, orzekających na niekorzyść podatnika i sądów, które najczęściej orzekały, że środki unijne i fundusze pomocowe oferowane przez Unię Europejską były wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: