Kiedy preferencyjne odsetki podatkowe za zwłokę?
2009-04-27 05:27
Przeczytaj także: Od kiedy obniżone odsetki od zaległości podatkowych?
W sytuacji jednak gdy podatnik dobrowolnie skoryguje deklarację i wpłaci powstałą zaległość – ma prawo do uiszczenia obniżonych odsetek wynoszących 75% powyższej stawki. W tym celu musi jednak ponadto spełnić następujące warunki:- Złożyć prawnie skuteczną korektę deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyny jej złożenia.
- Uiścić całą zaległość podatkową w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty deklaracji.
- Sprawdzać, by nie zaistniała żadna z przesłanek wyłączających możliwość skorzystania z tej preferencji, o których mowa poniżej.
Należy pamiętać, iż ustawodawca określił przypadki, w odniesieniu do których powyższa preferencja nie ma zastosowania. Dotyczy to sytuacji, gdy:
- Korektę deklaracji składa podatnik już po doręczeniu mu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy takiego zawiadomienia nie stosuje się – gdy korektę złoży po zakończeniu kontroli podatkowej.
- Skoryguje deklarację w wyniku czynności sprawdzających.
Jeśli jednak podatnik złoży korektę deklaracji VAT dobrowolnie (tj. bez żadnych działań ze strony fiskusa) i uiści zaległość podatkową w ciągu 7 dni od dnia jej złożenia – ma prawo do obniżonej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 75% zwykłej stawki tych odsetek.
Przykład
W deklaracji VAT za styczeń 2009 r. podatnik wykazał błędną kwotę podatku należnego. Zaniżył ją o wartość pomyłkowo nieujętych faktur, z których podatek należny wynosił 23.600 zł. W wyniku wewnętrznej kontroli prowadzonej w firmie pomyłka ta została wykryta i 5 marca złożył on korektę deklaracji VAT oraz wpłacił należną zaległość. W związku z tym przysługuje mu prawo do preferencyjnego naliczenia odsetek za zwłokę w wysokości 75%, a nie 200%. Jeżeli natomiast pomyłkę tę wykryłby organ skarbowy w toku czynności kontrolnych lub sprawdzających – podatnik nie mógłby z tej nowej preferencji skorzystać.
Należy przy tym pamiętać, iż z powodu braku przepisów przejściowych wprowadzona preferencja nie ma zastosowania do odsetek naliczonych przed 1 stycznia 2009 r. Stanowisko takie potwierdza również Ministerstwo Finansów.
Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.
oprac. : Aktualności księgowe