Faktura zaliczkowa VAT: konieczna nazwa towaru
2009-04-27 05:16
Przeczytaj także: Oszustwa podatkowe nie pozbawiają prawa do korygowania VAT
Zgodnie z § 10 ust. 7 cyt. rozporządzenia, przepisy § 5 ust. 6 i 7 oraz § 7 stosuje się odpowiednio do faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi. Przywołany § 5 ust. 6 i 7 rozporządzenia stanowi, iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług oraz cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto). § 7 rozporządzenia wskazuje, że faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych mogą nie zawierać danych dotyczących nabywcy, określonych w § 5 ust. 1 pkt 2 tj. numeru identyfikacji podatkowej nabywcy.
Pamiętać również należy, iż jeżeli faktury zaliczkowe, o których mowa w § 10 ust. 1-3, nie obejmują całej ceny brutto, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi wystawia fakturę na zasadach określonych w § 5 i 7-9, z tym, że sumę wartości towarów (usług) pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności, a kwotę podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku wykazanego w fakturach dokumentujących otrzymanie części należności; taka faktura powinna zawierać również numery faktur wystawionych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi - § 10 ust. 5 wyżej cyt. rozporządzenia. Zgodnie natomiast z ust. 6 tego paragrafu – jeżeli faktury, o których mowa w ust. 1-3, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonaniu usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 9.
W cyt. wyżej § 10 ust. 4 rozporządzenia ustawodawca wskazał, jakie elementy powinna zawierać faktura dokumentująca otrzymanie zaliczki. Z przepisu tego wynika, że faktura zaliczkowa powinna zawierać m.in. dane dotyczące zamówienia lub umowy, a w szczególności nazwę (rodzaj) towaru lub usługi. Oznacza to, że w fakturze zaliczkowej powinny znaleźć się informacje dotyczące przedmiotu planowanej sprzedaży określonego w zamówieniu lub umowie, na poczet której nabywca wpłacił zaliczkę.
Ustawa o podatku od towarów i usług w art. 2 pkt 6 definiuje pojęcie towaru, przez które rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Ustawa nie definiuje jednak pojęcia „nazwa (rodzaj) towaru lub usługi”. W związku z tym zasadnym jest odwołanie się do definicji słownikowej. Zgodnie z internetowym Słownikiem Języka Polskiego Wydawnictwa Naukowego PWN (http://sjp.pwn.pl/), nazwa oznacza „wyraz albo połączenie wyrazowe oznaczające kogoś lub coś”. Ponadto, po ogólnej definicji pojęcia „nazwa” słownik podaje definicje szczególnych rodzajów nazw – nazwa jednostkowa to „nazwa mająca tylko jeden desygnat”, nazwa ogólna to „nazwa mająca więcej niż jeden desygnat”, nazwa pusta „nazwa pozbawiona desygnatu” oraz nazwa szczegółowa – „nazwa dotycząca pojedynczych przedmiotów danego rodzaju lub poszczególnych cech danego przedmiotu”. Natomiast pojęcie desygnat oznacza „przedmiot, osobę lub zjawisko, do których odnosi się dana nazwa”. Według ww. słownika „rodzaj” to gatunek czegoś wyróżniany ze względu na pewne cechy.
Zauważyć również należy, że stopień szczegółowości określenia towaru lub usługi na fakturze ma m.in. istotne znaczenie dla określenia preferencyjnej stawki podatku VAT (niższej niż 22%) lub zwolnienia od podatku. Z nazwy powinno niejako wynikać, iż towar czy usługa kwalifikuje się do preferencyjnego opodatkowania lub zwolnienia. W przypadku towarów opodatkowanych w stawce 22% dopuszczalne jest podanie nazwy ogólniejszej, jednakże zawsze adekwatnej do danego przedmiotu sprzedaży.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca wystawia faktury VAT, dokumentujące otrzymanie zaliczki przed wydaniem towaru, w ciągu 7 dni od wpłaty zaliczki. W fakturze tej jako nazwę towaru lub usługi Wnioskodawca podaje „zaliczka na materiały budowlane”, bez szczegółowego określania nazwy zamówionego towaru. Związane jest to np. z koniecznością sprowadzenia towaru na zamówienie, lub też klient nie jest zdecydowany np. co do koloru, czy też rozmiaru danego towaru, czy też firma jako sprzedawca nie zna jeszcze nazwy towaru, a klient wpłaca zaliczkę na materiały budowlane.
Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności oraz wskazane przepisy prawa należy stwierdzić, iż sposobu dokumentowania otrzymanych przez Wnioskodawcę zaliczek nie można uznać za wypełniający wymagania ustanowione w przywołanych przepisach rozporządzenia Ministra Finansów. Bowiem z treści faktury zaliczkowej powinno wynikać, jaki konkretnie towar jest przedmiotem zamówienia lub umowy. Im szerszy jest asortyment w danej grupie towarowej, tym większego stopnia szczegółowości wymaga określenie nazwy towaru z tej grupy w celu prawidłowej identyfikacji zamawianych przez nabywcę towarów. Określenie „materiały budowlane” jest pojęciem zbyt szerokim i ogólnym, i nie pozwala nabywcy na jednoznaczną identyfikację zamówionego towaru. Mianem tym określana jest cała grupa towarów.
W momencie zawierania umowy, składane przez nabywcę zamówienie dotyczy określonych produktów z grupy materiałów budowlanych. Zatem, nawet jeśli Wnioskodawca nie zna dokładnie koloru czy rozmiaru towaru, czy też ostatecznej ich ceny, posiada jednak wiedzę jaki rodzaj towaru z danej grupy towarowej jest przedmiotem zamówienia nabywcy.
A zatem, przepisy cyt. rozporządzenia Ministra Finansów nie pozwalają na wskazanie w fakturze zaliczkowej jedynie grupy towarowej, z której nabywca zamawia jedynie określone towary. Tym samym stanowiska Wnioskodawcy w zakresie posługiwania się zapisem „zaliczka na materiały budowlane” nie można uznać za prawidłowe.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
1 2
oprac. : Ministerstwo Finansów