Usługa gastronomiczna dla przedszkola a 7-proc. VAT
2009-04-16 05:57
Przeczytaj także: Dzierżawa pojemników i kontenerów a 7% stawka VAT
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatnik wyjaśnił, iż prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie świadczenia usług gastronomicznych. 8 grudnia 2008 r. podpisał z urzędem miasta umowę o świadczenie usług gastronomicznych, zgodnie z którą przygotowuje posiłki dla dzieci z przedszkola. Posiłki te (kanapki wykonane we własnym zakresie przez pracowników, słodycze np. batoniki lub wafelki nie opodatkowane stawką podatku w wysokości 22% oraz soczki owocowe w opakowaniach jednorazowych) są przygotowywane w siedzibie jego firmy a następnie zawożone do przedszkola i wydawane dzieciom przez pracowników tej placówki. Na fakturach VAT z tytułu tej sprzedaży podawany jest symbol PKWiU 55.52. W związku z tym podatnik skierował pytanie, czy powyższe usługi powinny być opodatkowane 7-proc. stawką podatku VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do treści art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Na podstawie § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W poz. 20 wspomnianego załącznika wymieniono usługi gastronomiczne, z wyłączeniem:
* sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów alkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%;
* sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów alkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.
W poz. 21 ww. załącznika wymieniono zaś usługi związane z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usługi stołówkowe i usługi dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:
* sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%;
* sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.
Analiza przytoczonych przepisów wskazuje, że stawka podatku w wysokości 7% stosowana jest do usług gastronomicznych, usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem sprzedaży określonych produktów.
Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą, w której zakres wchodzi, m. in. świadczenie usług gastronomicznych. W dniu 8 grudnia 2008 r. podpisał z urzędem miasta umowę o świadczenie usług, których przedmiotem jest przygotowywanie posiłków dla dzieci z przedszkola. Przedmiotowe posiłki (kanapki wykonane we własnym zakresie przez pracowników, słodycze np. batoniki lub wafelki nie opodatkowane stawką podatku w wysokości 22% oraz soczki owocowe w opakowaniach jednorazowych) są przygotowywane w siedzibie Wnioskodawcy zgodnie z zamówieniami, a następnie zawożone do przedszkola i wydawane dzieciom przez pracowników przedszkola. Na fakturach VAT dokumentujących sprzedaż ww. usług wskazano symbol PKWiU 55.52. Tym samym uznać trzeba, że o ile usługi te zostały prawidłowo zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 55.52, to Wnioskodawca w ramach opisanej umowy świadczy usługi przygotowywania i dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych.
Biorąc pod uwagę powyższe fakty oraz treść przywołanych przepisów stwierdzić należy, że Wnioskodawca, stosownie do zapisu poz. 21 załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia, a nie jak wskazano w stanowisku poz. 20, ma prawo do zastosowania stawki podatku w wysokości 7% dla całej opisanej usługi, o ile nie zachodzą wyłączenia tam określone, tzn. nie dochodzi do sprzedaży napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22%.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
oprac. : Ministerstwo Finansów