eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaHandel samochodami a odliczenie VAT od paliwa

Handel samochodami a odliczenie VAT od paliwa

2009-04-07 06:48

Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi, to przysługuje mu prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup paliwa i części do tych samochodów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 23.03.2009 r. nr IPPP3/443-12/09-2/CS.

Przeczytaj także: Pełne odliczenie VAT od zakupu motocykla dopiero od kwietnia 2014 r.

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wnioskodawca wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu używanymi samochodami, zarówno krajowymi jak i sprowadzonymi z UE. Rozlicza się on na zasadach ogólnych, jest także opodatkowany VAT. Do samochodów tych nabywa części zamienne oraz paliwo, które są wykorzystywane dla potrzeb poruszania się nimi w zakresie przyjazdu z zagranicy lub kraju, wyjazdu na przeglądy, giełdy samochodowe, czy jazdy próbne z potencjalnymi nabywcami. W związku z powyższym podatnik zadał pytanie, czy może od tych wydatków odliczać podatek VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z kolei w myśl art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca – nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Przy czym w świetle uregulowań art. 86 ust. 4 pkt 7 lit a) w/w artykułu, przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż tych samochodów (pojazdów).

Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, obniżenie kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Z treści przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż wątpliwości Wnioskodawcy związane są z kwestią prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa oraz części zamiennych do samochodów przeznaczonych do dalszej odsprzedaży.

Analiza przepisu art. 86 ust. 4 ustawy o VAT jednoznacznie wskazuje, że przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy określonych kategorii pojazdów samochodowych, tj. pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1-6 ustawy oraz w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy o VAT w sytuacji, gdy odprzedaż tych samochodów jest przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności, która ma miejsce w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Reasumując, z uwagi na fakt, że przedmiotem działalności Zainteresowanego będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług sprzedaż samochodów, Wnioskodawcy przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT, dokumentujących zakup paliwa oraz części zamiennych do tych samochodów, na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: