Wystawienie faktury VAT gdy paragon dla firmy
2009-04-06 12:43
Przeczytaj także: Do kiedy wystawiać faktury VAT do paragonu?
Przede wszystkim należy pamiętać, iż powyższa sytuacja nie będzie miała wpływu na powstanie obowiązku podatkowego w podatku VAT. Ten powstanie bowiem w dniu dokonania sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Co za tym idzie, późniejsze wystawienie faktury jest dla podatnika obojętne podatkowo.Rodzi się jednak pytanie, do kiedy sprzedawca ma obowiązek taką fakturę wystawić?
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług wskazują, że podatnicy tego podatku są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Obowiązek ten nie występuje, jeżeli sprzedaż jest dokonywana na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, przy czym na żądanie tych osób podatnik musi fakturę VAT także wystawić.
Kwestia wystawiania faktur VAT została natomiast szczegółowo uregulowana w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Przepisy tego rozporządzenia wskazują, w jakich terminach faktury powinny być wystawione. I tak fakturę wystawia się co do zasady nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, przy czym jeżeli na fakturze podany jest wyłącznie miesiąc i rok dokonania sprzedaży, należy ją wystawić nie później niż siódmego dnia od zakończenia miesiąca, w którym dokonano sprzedaży.
Powyższe jest ściśle związane z zasadami ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego u sprzedawcy. Jak bowiem wskazuje art. 19 ust. 4 ustawy o VAT, jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, liczą od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Co do zasady zatem sprzedaż na rzecz przedsiębiorców musi być dokumentowana fakturami VAT, które wystawia się w określonych terminach. Jeżeli jednak klient nie żąda faktury, to sprzedawca ma prawo uznać, że nabywcą nie jest przedsiębiorca a osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. W takiej sytuacji sprzedaż należy ewidencjonować przy zastosowaniu kasy fiskalnej – nie ma tutaj obowiązku wystawiania faktury VAT.
Nabywca taki ma jednak prawo wystąpić o wystawienie faktury VAT do posiadanego paragonu fiskalnego. Problem pojawia się tutaj przy określeniu terminu, w którym sprzedawca jest obowiązany żądanie nabywcy spełnić.
Jak wskazano wyżej – faktury VAT wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia dokonania sprzedaży. Co za tym idzie, w takim terminie sprzedawca powinien fakturę wystawić. Z kolei przepisy nie nakładają na podatnika takiego obowiązku po upływie tego terminu. Nie oznacza to jednak, iż nie może on żądania nabywcy spełnić. Faktura taka będzie prawidłowa, jednakże jej wystawienie po upływie 7-dniowego terminu będzie zależało od dobrej woli sprzedawcy – przepisy podatkowe nie nakładają bowiem na niego takiego obowiązku. Stanowisko takie potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 22.10.2008 r. nr IPPP1-443-1616/08-4/RK.
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl