eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkoweZwrot kosztów wymiany okien - podatek do zwrotu?

Zwrot kosztów wymiany okien - podatek do zwrotu?

2009-04-06 12:42

17 marca 2009 r. Ministerstwo Finansów wydało interpretację ogólną, w której stwierdziło, iż zwrot wydatków poniesionych przez podatników od spółdzielni mieszkaniowych z tytułu wymiany stolarki okiennej, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Tym samym przychodu z tego tytułu podatnicy nie muszą już wykazywać w zeznaniach rocznych, a ci którzy to już zrobili, mogą skorygować swoje rozliczenia.

Przeczytaj także: Zwrot ze spółdzielni mieszkaniowej bez podatku dochodowego

Przypomnijmy, wcześniej Ministerstwo Finansów stało na stanowisku, iż otrzymany zwrot wydatków jest dla podatnika przychodem z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należało go uwzględniać w zeznaniu za rok, w którym przychód ten został osiągnięty.

Innego zdania były jednak sądy. Te uznawały, że powyższy zwrot nie stanowi dla podatnika przysporzenia majątkowego i z tego względu nie mieści się w pojęciu przychodu z innych źródeł. Nie podlega zatem opodatkowaniu(np. wyrok WSA w Szczecinie z dnia 10 czerwca 2007 r., sygn. akt I SA/Sz 161/06, wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 20 lutego 2008 r., sygn. akt I SA/Bd 830/07, wyrok WSA Gliwicach z dnia 1 marca 2008 r., sygn. akt I SA/GL 914/07, i inne).

Jak wskazano wyżej, Ministerstwo Finansów uwzględniając linię orzeczniczą sądów przychyliło się do ich stanowiska (interpretacja ogólna z 17 marca 2009 r. nr DD3/033/33/KDJ/09/209). Tym samym podatnicy takiego zwrotu wydatków nie muszą już opodatkowywać podatkiem dochodowym. Co za tym idzie podatnicy, którzy otrzymali refundację poniesionych wydatków (wykazanych na informacji PIT-8C, do wystawiania których były zobligowane spółdzielnie), nie uwzględniają ich przy wypełnianiu zeznania rocznego.

Oczywiście powyższa korzystna interpretacja ma zastosowanie nie tylko do tych podatników, którzy jeszcze nie złożyli swojego PIT-u, ale także dla tych, którzy czynności takiej już dokonali.

Ci ostatni mianowicie mogą złożyć korektę swojej deklaracji, w której wartość zwróconych wydatków nie zostanie wykazana. Korekta taka spowoduje powstanie nadpłaty podatku dochodowego, a co za tym idzie, należy dołączyć do niej wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Ponadto do korekty powinno się także dołączyć pismo uzasadniające złożenie korekty. Zarówno we wniosku o stwierdzenie nadpłaty jak i w pisemnym uzasadnieniu przyczyn złożenia korekty należy wskazać korzystną interpretację ogólną Ministerstwa Finansów podaną wyżej.

Przypomnijmy, iż w powołanej interpretacji Minister Finansów odniósł się także do refundacji uzyskiwanych przez najemców od właścicieli mieszkań zakładowych i komunalnych. W tej kwestii stwierdził on, iż obowiązek wymiany okien w lokalu oddanym do używania na podstawie umowy najmu obciąża zarówno właściciela mieszkania zakładowego, jak i mieszkania komunalnego, a nie najemcę takiego lokalu. Stąd też, jeżeli najemca z własnych środków sfinansuje wymianę okien a następnie otrzyma od właściciela zwrot tych wydatków, będzie to okoliczność neutralna podatkowo, a co za tym idzie kwota refundacji nie będzie stanowiła dla najemcy przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: