eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkoweKoszty dowozu towaru a podatek

Koszty dowozu towaru a podatek

2009-03-20 00:20

Przedsiębiorcy bardzo często dostarczają swoim klientom zamówione przez nich towary własnymi środkami transportu bądź korzystają z firm przewozowych. Jak rozliczyć tutaj wydatki na transport towarów? Czy koszt transportu należy zaliczyć do kosztów pośrednich, czy bezpośrednich?

Przeczytaj także: Diety za podróż służbową w kosztach uzyskania przychodu

Transport towarów do klienta może odbywać się na dwa sposoby, tzn. towar można dostarczyć:
  • własnymi środkami transportu, bądź
  • za pośrednictwem podmiotu zewnętrznego (np. spedytora, przewoźnika, firmy transportowej), któremu firma zleci transport.

W przypadku skorzystania przez firmę z usług przewoźnika zastosowanie do zawartej umowy przewozu towarów będą miały przepisy prawa przewozowego regulujące przede wszystkim krajowy transport drogowy.

Warunkiem zastosowania przepisów prawa przewozowego jest, aby przewóz:
  • dokonywany był przez podmiot profesjonalnie zajmujący się przewozem rzeczy (przewoźnika),
  • następował za wynagrodzeniem (odpłatnie)
  • dotyczył rzeczy ruchomych (przesyłek).

Podstawowym dokumentem związanym z przewozem jest list przewozowy. Należy pamiętać, że firma jako nadawca powinna złożyć przewoźnikowi ten list łącznie z przesyłką towarową.

Ważne!
Drogę przewozu przesyłki ustala przewoźnik, ale po uwzględnieniu w miarę możliwości żądań firmy zlecającej.

Wynagrodzenie przewoźnika oblicza się według odległości najkrótszej dostępnej drogi przewozu, a jeżeli uwzględniono żądanie nadawcy co do dłuższej drogi albo zaszła konieczność przewozu dłuższą droga ze względu na właściwości przesyłki – według rzeczywistej drogi przewozu.

Jak rozliczyć wydatki na transport towarów?
Wydatki ponoszone na transport towarów, bez względu na to czy świadczy go firma (producent) czy też firma zewnętrzna, można zaliczyć do kosztów na ogólnych zasadach. Muszą mieć one jednak związek z działalnością firmy i być odpowiednio udokumentowane.

Przewóz towarów przez firmę
W przypadku, gdy firma sama realizuje transport samochodami ciężarowymi bądź osobowymi zaliczonymi do środków trwałych do kosztów uzyskania przychodów może bezpośrednio zaliczyć w całości wydatki związane z przewozem (np. zakup paliwa, opłaty parkingowe). W sytuacji jednak, gdy transport jest dokonywany samochodem osobowym nieujętym w ewidencji środków trwałych może do kosztów zaliczyć wydatki, jeśli prowadzi ewidencję przebiegu pojazdów. Wówczas wydatki te może zaliczyć do wysokości limitu wynikającego z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz przepisanej stawki za 1 km przebiegu.

Przewóz towarów przez przewoźnika
W przypadku przewozu towarów przez firmę zewnętrzną do kosztów uzyskania przychodów firma może zaliczyć bezpośrednio i bez ograniczeń wynagrodzenie przewoźnika wynikające z zawartej z nim umowy i na podstawie otrzymanej faktury.
Czy koszt transportu należy zaliczyć do kosztów pośrednich, czy bezpośrednich?
Zaliczenie kosztów transportu do kosztów pośrednich bądź bezpośrednich będzie uzależnione od tego czy poniesione koszty będzie można połączyć bezpośrednio z uzyskaniem określonych przychodów, np. będzie je można przypisać do przychodów uzyskanych ze sprzedaży konkretnego produktu. Przez koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami należy bowiem rozumieć te koszty, których poniesienie wpływa bezpośrednio na uzyskanie przychodu z danego źródła. Są to więc wszelkie koszty, których poniesienie jest niezbędne, aby określone źródło przychodów przyniosło konkretne przychody. Natomiast koszty uzyskania przychodów pośrednie to koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, czyli wydatki poniesione na funkcjonowanie firmy, związane z całokształtem działalności. Kosztów tych nie można przypisać konkretnym przychodom, jak również ocenić szczegółowo stopnia ich wpływu na uzyskanie przychodów.
Zasada ta będzie dotyczyć zarówno transportu towaru dokonywanego własnymi środkami, jak i poprzez firmę zewnętrzną przewoźnika. A zatem koszty związane z transportem własnym bądź ze zleceniem usług transportowych i spedycyjnych są kosztami innymi niż bezpośrednie, pod warunkiem, iż mają charakter zbiorczy tj. nie dotyczą dostawy w ramach konkretnego, jednego produktu.

Koszty transportu przenoszone na klienta
Koszt dowozu towarów do kontrahenta firma może ponosić sama bądź jeśli tak stanowi umowa przerzucić je na kontrahenta. Obciążenie kosztami przewozu odbiorcy towarów można dokonać na dwa sposoby, tzn.:
  1. osobno obciążysz odbiorcę kosztami przewozu ( koszt przewozu odrębnie wyszczególniając na fakturze), albo
  2. wliczysz koszt transportu w cenę sprzedawanego towaru (odbiorca w cenie towaru pokrywa transport).

Podstawa prawna:
art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. nr 54, poz. 654 ze zm.).


Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: