Sprzedaż lokalu handlowego a przychody podatkowe
2009-03-09 06:01
Przeczytaj także: Gdy wynajmujących jest dwóch - wystawiają dwie faktury
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatniczka wskazała, że w 1992 r. wybudowała budynek użytkowy z przeznaczeniem na cele handlowe. Prowadziła w nim handel artykułami spożywczymi na własny rachunek do 2003 r. 30 września 2003 r. zlikwidowała działalność, a budynek wynajęła jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności innej firmie z przeznaczeniem na działalność handlową. Budynek ten nigdy nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a tym samym nie był amortyzowany. Aktualnie Wnioskodawczyni zamierza budynek sprzedać. W związku z tym zadała pytanie, czy przychód ze sprzedaży będzie przychodem z działalności gospodarczej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:
a. środkami trwałymi,
b. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1500 zł,
c. wartościami niematerialnymi i prawnymi,
- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c (dotyczącego odpłatnego zbycia nieruchomości o charakterze mieszkalnym oraz praw związanych z takimi nieruchomościami). Przy określaniu wysokości przychodów przepisy art. 14 ust. 1 i art. 19 ww. ustawy stosuje się odpowiednio.
Przepis art. 14 ww. ustawy nie wymienia szczegółowo wszystkich przychodów z tego źródła, zaś w art. 14 ust 2 pkt 1 cyt. ustawy wymienione zostały tylko niektóre rodzaje przychodów zaliczanych do przychodów z działalności gospodarczej. Z tego względu, sprzedaż każdego innego składnika, wykorzystywanego w działalności, nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych stanowi przychód z tytułu działalności gospodarczej na podstawie ogólnej zasady wyrażonej w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych).
Z treści przytoczonych przepisów wynika, że przychodami z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane.
Wobec powyższego, zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku sprzedaży przedmiotowego budynku powstanie dla Wnioskodawczyni przychód z działalności gospodarczej pomimo, iż ww. składnik majątkowy nie został ujęty w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych .
Jednakże – zgodnie z art. 10 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy przychód z działalności gospodarczej nie powstaje jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.(…)”
Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów
![Jak ustalić datę powstania przychodu w spółce z tytułu sprzedaży lokali? [© Aycatcher - Fotolia.com] Jak ustalić datę powstania przychodu w spółce z tytułu sprzedaży lokali?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/data-powstania-przychodu/Jak-ustalic-date-powstania-przychodu-w-spolce-z-tytulu-sprzedazy-lokali-249165-150x100crop.jpg)
oprac. : Ministerstwo Finansów