eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaEksport towarów: zaliczka a stawka VAT

Eksport towarów: zaliczka a stawka VAT

2009-03-05 05:56

Otrzymanie zaliczki na poczet eksportu towarów podlega opodatkowaniu 0% stawką VAT w miesiącu jej otrzymania. Jeżeli jednak podatnik po dostawie tych towarów nie posiada dokumentów potwierdzających ich wywóz poza UE w terminie do złożenia deklaracji za okres, w którym dostawa miała miejsce, powinien skorygować deklarację za okres, w którym wykazana została zaliczka ze stawką 0% i opodatkować ją ze stawką krajową w deklaracji za okres, w którym miał miejsce eksport. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 15.02.2009 nr IPPP1-443-2025/08-5/PR.

Przeczytaj także: Zaliczka na eksport towarów w deklaracji VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wskazano, że spółka otrzymała w kwietniu 100% zaliczkę na eksport towarów. Przedpłatę tę udokumentowano fakturą zaliczką ze stawką VAT 0% i wykazano w deklaracji za kwiecień 2008 r. Dostawa towarów nastąpiła natomiast w sierpniu. Do dnia założenia deklaracji za ten miesiąc spółka nie otrzymała jednak dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza UE. Nie posiada ona także dokumentów potwierdzających procedury wywozu. W związku z powyższym ma wątpliwości, w jaki sposób powinna skorygować otrzymaną zaliczkę? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W świetle art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów. W świetle art. 2 pkt 8 ww. ustawy eksportem towarów jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a. dostawcę lub na jego rzecz, lub
b. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z dnia października 2005r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 288 z 29.10.2005, str. 1).

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 19 ust. 6 ustawy o VAT w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Z kolei stosownie do art. 19 ust. 11 ustawy o VAT jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Natomiast w ust. 12 powołanego art. 19 wskazano, iż przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów, jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności.

 

1 2 3

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: