Paragon za przejazd autostradą a koszty w księgach
2009-03-02 07:15
Przeczytaj także: Księgi rachunkowe: paragon jako dowód księgowy
Paragon za przejazd autostradą spełnia warunki do uznania go za dowód księgowy, jednak niezbędne jest uzupełnienie go o dane wyszczególnione w art. 21 ust. 1 uor. Konieczne więc będzie umieszczenie na paragonie danych nabywcy oraz podanie opisu operacji gospodarczej, czyli określenie w jakim celu została dokonana opłata. Uzupełnienia paragonu o te informacje można dokonać bezpośrednio na odwrocie paragonu lub na odrębnym dowodzie wewnętrznym.W przypadku możliwości odliczenia VAT, to na podstawie art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, a kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonego w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu zakupu tych towarów i usług.
§ 17 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług wskazuje natomiast, że za fakturę uznaje się również dowody zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi, o ile zawierają one określone informacje. Jeśli więc paragon taki będzie zawierał niezbędne dane określone w powyższym przepisie, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu usługi przejazdu autostradą.
Ewidencja księgowa opłaty za przejazd autostradą potwierdzona paragonem:
- Wn konto 400 "Koszty według rodzajów", w analityce "Podatki i opłaty",
- Wn konto 222 "VAT naliczony i jego rozliczenie",
- Ma konto 223 "Rozrachunki z pracownikami", w analityce konto imienne pracownika.
Podstawa prawna:
- § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz. U. nr 212, poz. 1337,
- art. 21 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - tekst jednolity: Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.,
- art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - tekst jednolity: Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.
„Poradnik Finansowo-Księgowy” podpowiada, jak zyskać 100% pewności, że właściwie interpretuje się przepisy, poprawnie rozlicza finanse firmy, bezbłędnie prowadzi ewidencję księgową.
oprac. : Poradnik Finansowo-Księgowy