Telepraca: zwrot kosztów a podatek dochodowy
2009-02-24 07:51
Przeczytaj także: Nocleg pracownika w hotelu a przychody podatkowe
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatniczka wskazała, że zostanie zatrudniona w formie telepracy. W związku z tym będzie korzystać z części lokalu mieszkalnego (stanowiącego współwłasność z mężem), jak i prądu i oświetlenia, telefonu stacjonarnego i internetu (zarejestrowanych na podatniczkę i męża), telefonu komórkowego, komputera i drukarki (zarejestrowanych na podatniczkę). Zamierza ona rozliczać się z pracodawcą za ponoszone koszty w ramach wykonywania telepracy oraz związane z nią wydatki. W związku z tym zadała pytanie, w jaki sposób powinna rozliczać się ze swoim pracodawcą, aby zwrócone jej koszty nie były opodatkowane podatkiem dochodowym zarówno ze strony pracodawcy jak i pracownika. W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Jak wynika z postanowień art. 6711 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.), pracodawca i telepracownik mogą - w odrębnej umowie określić w szczególności zakres ubezpieczenia i zasady wykorzystywania przez telepracownika sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy w formie telepracy, stanowiącego własność telepracownika, spełniającego wymagania określone w rozdziale IV działu dziesiątego.
Ponadto § 3 omawianego artykułu stanowi, iż w przypadku, o którym mowa w § 2 pkt 1, telepracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny w wysokości określanej w porozumieniu lub regulaminie, o których mowa w art. 676, lub w umowie, o której mowa w § 2. Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu bierze się pod uwagę normy zużycia sprzętu, ich udokumentowane ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby firmy i jego ceny rynkowe.
Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni, jako telepracownik zamierza użytkować własny sprzęt komputerowy, niezbędny do wykonywania pracy w lokalu mieszkalnym będącym współwłasnością małżeńską. Ponieważ do wykonywania telepracy niezbędny jest stały, szerokopasmowy dostęp do Internetu. Telepracownik zamierza rozliczać się z pracodawcą za ponoszone koszty w ramach wykonywania telepracy oraz związane z nią wydatki poprzez zwrot proporcjonalnie poniesionych opłat za mieszkanie i prąd (w wysokości 1/3), jak i połączeń telefonicznych (stacjonarnych i komórkowych) wg. bilingu, podłączenia do Internetu oraz zwrot za wszelki nabyty sprzęt biurowy - komputer, drukarkę, papier, tusz, zwrot ten stanowić będzie ekwiwalent pieniężny.
Zasady opodatkowania dochodów osobistych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Jak stanowi art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
oprac. : Ministerstwo Finansów