Samochód osobowy jako środek trwały: ważna cena zakupu
2009-02-23 07:22
Przeczytaj także: Budynek wybudowany na cudzym gruncie amortyzujemy liniowo
Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?W zapytaniu podatnik wyjaśnił, że od czerwca 2007 r. prowadzi działalność gospodarczą. Z podatku dochodowego w latach 2007-2008 rozliczał się na zasadach ogólnych, a w 2009 r. podatkiem liniowym. W lipcu 2002 r. kupił nowy samochód osobowy za kwotę 46 000 zł (do chwili obecnej posiada fakturę zakupu), który do maja 2007 r. wykorzystywał tylko na potrzeby prywatne, a od czerwca 2007 r. do końca 2008 r. zarówno na cele prywatne jak i prowadzonej działalności gospodarczej (prowadził ewidencję przebiegu pojazdu). Samochód ten podatnik zamierza przeznaczyć wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i uznać jako środek trwały. W związku z tym zadał pytanie, w jaki sposób powinien ustalić jego wartość początkową? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ww. ustawy.
W myśl art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż grunty lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.
Kosztem uzyskania przychodów, stosownie do art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, są natomiast odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.
Ograniczenie kwotowe odpisów amortyzacyjnych od samochodu osobowego wprowadza przepis art. 23 ust. 1 pkt 4) ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000,00 EURO przeliczonej na złote według kursu średniego EURO ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.
oprac. : Ministerstwo Finansów