eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaPodatek liniowy - konieczne nowe oświadczenie

Podatek liniowy - konieczne nowe oświadczenie

2009-02-18 07:54

Podatnik, który utracił prawo do opodatkowania swoich dochodów podatkiem liniowym, musi złożyć nowe oświadczenie w obowiązującym terminie w celu ponownego opłacania podatku w taki sposób. Nie jest tutaj ważne oświadczenie złożone przed utratą prawa do tej formy opodatkowania gdyż nie występuje tutaj ciągłość opodatkowania podatkiem liniowym. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 09.02.2009 r. nr IPPB1/415-1299/08-2/ES.

Przeczytaj także: Skala podatkowa formą opodatkowania działalności gospodarczej 2015

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą od 2004 r. Z tego tytułu zgodnie ze złożonym oświadczeniem opłacał podatek liniowy. W latach 2005-2006 pracował na podstawie umowy o pracę na rzecz niemieckiego pracodawcy. Umowa ta została rozwiązana z końcem października 2006 r. W 2007 r. natomiast wnioskodawca świadczył usługi na rzecz tego pracodawcy. W wyniku nieznajomości przepisów, za rok 2007 rozliczył się on w formie podatku liniowego, a nie zgodnie z przepisami wg skali podatkowej. Nieprawidłowość tę podatnik wykrył i zgłosił przed kontrolą podatkową w połowie 2008 r. Kontrola potwierdziła nieprawidłowość rozliczenia roku 2007 podatkiem liniowym. W związku z powyższym, w sierpniu 2008 r. podatnik złożył korektę zeznania rocznego PIT-36 za 2007 r., oraz uregulował różnicę w należnym podatku wraz z odsetkami.
W roku 2008, w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, nadal świadczy on usługi na rzecz byłego pracodawcy. W tym roku chciałby ponownie wrócić do płacenia podatku liniowego. W związku z tym zadał pytanie, czy taka możliwość występuje? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z zm.), dochody osiągnięte przez podatników z pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu (art. 9a ust. 2).

Stosownie do treści przepisu art. 9a ust. 8 ww. ustawy, wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 7, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 30 listopada roku poprzedzającego rok podatkowy, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: