eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnieniaŚwiadczenie usług na własną rzecz a podatek VAT

Świadczenie usług na własną rzecz a podatek VAT

2009-02-09 07:34

Przez świadczenie należy rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby. Świadczenie zakłada istnienie podmiotu będącego jego odbiorcą (konsumentem usługi). Musi to być podmiot inny niż wykonujący usługę. Świadczenie na własną rzecz nie jest usługą, gdyż nie występuje wówczas konsument usługi (odbiorca świadczenia). Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Tarnowskich Górach w interpretacji z dnia 24.07.2006 r. nr PP/443-17/40/06/DS/70361.

Przeczytaj także: Naprawy gwarancyjne a podatek VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu podatnik wskazał, że jest współwłaścicielem kamienicy, jego udział w całości wynosi 10,625%. Z tytułu uzyskiwania przychodów z tytułu najmu lokali znajdujących się w powyższej nieruchomości oraz z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (sklep spożywczo – rolny) jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W przedmiotowej nieruchomości znajduje się także sklep podatnika. W związku z tym wystawia fakturę dotyczącą najmu tego lokalu, a co za tym idzie, występuje tutaj w roli wystawcy (z powodu współwłasności nieruchomości, w której znajduje się sklep) jak i odbiorcy faktury (jako właściciel sklepu). Zadano pytanie czy poprawne jest wystawianie faktur VAT przez współudziałowca nieruchomości dla tego samego współudziałowca będącego właścicielem sklepu w ww. nieruchomości, a także czy jest możliwe odliczanie podatku wynikającego z tak wystawionej faktury VAT dotyczącej czynszu najmu lokalu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Unormowanie to zalicza jednoznacznie do działalności gospodarczej dla potrzeb VAT także takie przejawy aktywności podatnika w stosunku do towarów oraz wartości niematerialnych, jak najem, dzierżawa – o ile są:

* realizowane w sposób ciągły,
* dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlega:

* odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

 

1 2

następna

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: